3G telefon mu? 3G’li telefon mu?

2009’un son yarımında hayatımıza giren, ve girmeden aylar önce çok büyük bir reklam bütçesi ile tanıtılan 3G yani Üçüncü Nesil iletişim, ülkemizde beklenilen etkiyi görmedi. Vatandaş reklamları gördükçe çok hevesleniyordu, vatandaş için 3G’nin en önemli avantajı görüntülü konuşma idi. 3G’nin gelmesiyle ciddi bir hayal kırıklığına uğramıştık. Yalnızca il merkezlerinde ki bir kaç oparatör vericisinde vardı. Haliyle ilçelerde, köylerde, kırsal kesimlerde çekmiyor. Gerçi Vodafone bu konuda hızlı büyüyor ilçe merkezlerine de getirdi.

Gel gelelim 3G ve 3G’li telefonlara, arasında ki fark neymiş? Hiçbir fark görünmüyormuş gibi ancak 3G’nin yeni yeni gelişmekte olduğu ülkemizde çok önemli bir fark oluşturuyor. Eğer bir il merkezinin uzak bölgelerinde ya da ilçe merkezinin uzak bölgelerinde oturuyorsanız 3G telefonunuzun olması gerekmektedir. Yani 3G’li telefon bir işe yaramaz.

3G telefonda 3G vericisinin önceliği vardır, tek diş bile görse vericiyi 3G çeker. Ancak 3G’li telefonlarda güçlü olan verici çeker, mesela; uzakta bir 3G verici var, teknik açıdan çekebilir ama daha yakında daha güçlü bir 3G’siz yani 2G vericisi varsa telefon 2G’yi çeker ve istenilen görüntülü konuşma olayı yapılamaz. Ama bu durumda 3G telefon olsaydı, verici uzakta bile olsa öncelik 3G’nindir. Yakınında ne olursa olsun 3G çeker.

Bildiğimiz 3G telefon şu anda bir tek General Mobile DST 3G Cool modelince var, belki Nokai’nın 1000-1200 tel civarında ki telefonlarında da vardır.

3G’li telefonlar ise piyasada bildiğimiz telefonlar yani ; N70, N73,N79,Samsung, Sony Ericsson …

Özetle; Görüntülü konuşma yapmak ya da hızlı internete girebilmek için bulunduğunuz bölgeye göre, vericilerin uzaklığına göre telefon tercihinizi yapınız.

Benim tercihim 3G telefon kullanmanızdır. (3G’lideğil)

Bir Cevap Yazın