Acaba Türkiye’ye bir uyarı mı var?

Şöyle son günlerde olan olayları hafızamdan öylesine geçiriyorum da aklıma neler geliyor neler. 31 Mayıs sabahın da israil’in Gazze gemisine olan saldırısı, ardından Türkiye’nin olağan üstü diplomitik tepkisi. Hükümetimizin uluslararası hukuku sonuna kadar kullanmak istemesi, BM’den kınama raporları, Amerikan başkanı Obama’nın Başbakanı gece yarısı araması…

Yine aynı sabah İskenderunda ki Denizcilik üstüne roketli saldırı. ..

İşin özü aslında israil devleti Türkiye’den böyle bir tepki beklemiyordu. Elbette bir tepki bekliyordu ama bu denli beklemiyordu. Aradan 22 gün geçmesine rağmen diplomatik kriz hala sürüyor. Anlaşmaların bir çoğu askıya alındı.

Yine geçtiğimiz haftalarda Amerika’nın İran’a yaptırım istemesi sonucunda Türkiye’nin herşeye rağmen uluslararası arenada ilk kez “Hayır” oyu kullanması.

Son günlerde Eksen kayması tartışmaları, Türkiye’nin ekseni mi kayıyor söylemleri…

falan filan

Son bir ayda neler yaşamışız neler, hani bir söz vardır “Siyasette hiç birşey tesadüf değildir”.

Tam bu noktada son günlerde güneydoğuda verdiğimiz onlarca şehitler acaba tesadüf mü? Acaba birilerinin damarına mı bastık Türkiye olarak. Acaba birileri İran’a yaptırım konusunda “Hayır” dememizin bedelini mi ödetiyor, yoksa Gazze gemisine yapılan saldırıya verdiğimiz etkin tepkinin bedelini mi ödüyoruz.

Belki de komplo teorileri üretiyorumdur bilemiyorum ama bana hiçte bu son günlerde verdiğimiz şehitler normal gelmiyor. Günlerdir kuzey Irak’ın sıfır noktasını bombalıyoruz, ee elde ne var, hiçbirşey…Yine az önce okudum akşam saatlerinde Hakkari’de bir karakola çapraz ateş açılmış.

İnsanın aklına birileri bizi uyarıyor mu diye soru gelmiyor değil yani. Kim bilir belki de son günlerde Türkiye olarak attığımız adımlar birilerinin (Amerika, İsrail) işine çomak sokmuştur.

Ne diyelim bizde, alışın alışın! Türkiye tarihte olduğu gibi bugünde de oyunları bozacak. Hiç öyle yok BOP’muş, BİP’miş gibi hayallere kapılmayın.

Bir Cevap Yazın