Adetlerimizin İslamı

Selam Aleyküm, son günlerde bir konu üzerinde çok düşünüyorum, hatta zaman zaman çeşitli ortamlarda konuşuyorum. Malum mübarek Ramazan ayındayız, haliyle konuştuklarımız ramazanla ilgili oluyor.

Kuran-ı Kerimde çok güzel bir ayet var, öyle güzel öyle güzel ki herşeyi apaçık söylüyor.

Fecirde beyaz iplik siyah iplikten ayırdedilinceye kadar yeyin, için. Sonra orucunuzu geceye kadar sürdürün.” (Bakara, 2/187)

Ben İlahiyatçı değilim, imam, hoca vb. biriside değilim. Ama bu ayeti anlayacak ve anlatacak kadar okumuşluğum var diye düşünüyorum. Gün ağarmak üzere oluncaya kadar yeyin için diyor Allah. Peki biz ne yapıyoruz. İmsak vaktinde okunan ezanla yeme içmeyi bırakıyoruz.

İmsakla oruç başlangıcının bir alakası yok ki. İmsak vakti okunan sabah namazı vaktinin yaklaştığının, gece namazı kılanların, sabah vaktine hazırlanmaları gerektiğinin göstergesidir.

Peki neden böyle yaptığımızı araştırınca! Adetlerimizin İslamını yaşadığımızı gördüm. Yıllardan beri alışılagelmiş davranışları bizde sorgusuz sualsiz sürdürüyoruz. Buradan fetva verecek konumda değilim. Fetva makamıda değilim, ama adetlerimizin islamını yaşamak yerine Rabbimizin emrettiği İslamı yaşamayı öğrenmeliyiz. Amacım farkındalık uyandırmak. Birazcık yaşadığımız islamı araştıralım arkadaşlar. Bilerek, öğrenerek gerçek islamı yaşayalım inşallah.

Bir Cevap Yazın