Elazığ’da Deprem !

Güzel ülkem, güzel vatanım ahh aahh. Bilindiği üzere bugün sabahın ilk ışıklarında saat 05:00 sularında Elazığ ilimizin kırsal kesiminde 6.0 büyüklüğünde bir deprem oldu. Depremin büyüklüğü Türkiye şartlarında göre çok büyük değil, ama ölü sayısı malesef çok büyük 51 kişi. O’da kırsal kesimde yani, eminim şehir merkezinde biryerlerde olsaydı yüzlerce sayıya ulaşırdı.

Bendeniz Jeoloji Mühendisi adayı olduğum için bugün bu konuyla özel ilgilendim ve tv programlarını özellikle takip ettim. Bugün yetkililerin hepsi sanki ağız birliği yapılmışcasına, “Depremin önüne geçemeyiz, deprem ülkesiyiz, depreme dayanıklı yapılar yapmalıyız, fay bölgerine şehirleşmeler olmamalı, Jeolojik haritalar daha çok dikkate alınmalı, jeoloji mühendisleri daha çok önem verilmeli gibi.” gibi cümleler sarfedildi. Bendenizde biraz bahsedebilirim.

Türkiye’miz beş tane önemli tektonik levha hareketlerinin bulunduğu bir yapı üzerindedir. Ülkemizin kuzeyini saran 1000 km uzunluğunda Kuzey Anadolu Fayı ve doğuyu yukarında aşağıya kesen Doğu anadolu fay zonu önemli tektonik hareketlerimizin olduğı yerdir. Bu bölgelerde özellikle her a, her saniye deprem olabilir, Elazığ’da deprem Doğu anadolu fay zonunda oluşmuştur.

Kısacası; Türkiye bir deprem ülkesidir ve ülke nüfusumuzun %60’ından fazlası bu deprem kuşağının üzerinde yaşamaktadır. Biz Jeoloji mühendisleri ülkenin her bir metresini tek tek haritalandırırıyoruz, yetkililerde bu haritaları dikkate alarak gereken çalışmaları yapılsa, inanın bir sabah uynadığımızda ağlamayız. Mühendislik olarak depremin etkilerini sıfıra çekmek mükündür.

Hadi hayırlısı bakalım.

Veselam..

Bir Cevap Yazın