Erkek Öğrenci Yurdu Problemi !

Başbakanımızın özel çalışması sonucunca bir kaç yıl önce Türkiye’nin bütün illerine üniversiteler kuruldu. Bu üniversitelerin kurulmasıyla birlikte Giresun’umuz da üniversitesine kavuşmuş oldu. Herkesin bildiği gibi üniversite gittiği şehrin ekonomisine, kültürüne, gelişimine büyük destek olmakla birlikte kente yeni yeni sorunlar getiriyor. Bu sorunların en büyüğü o kentte daha önce olmayan ya da yetersiz olan öğrenci barınaklarıdır.  Malesef öğrencilerimiz yeni üniversite kentlerinde ki ev ve yurt problemi gün geçmeden katlanarak büyüyor.

Geçtiğimiz günlerde bu konu dikkatimi çektiği için acaba bizim ilçemizde de böyle bir problem var mı diye düşünürek çıktım sokağa. İlçenin dört bir yanını dolaştım. Küçük bir gezintinin ardından ciddi bir sorunla karşı karşıya kaldığımızı gördüm. İlçemizde onlarca yurttan sadece bir kaçı Erkek Öğrenci Yurdu. Cemaatler, dernekler, hayır sahibi vatandaşlar hepsi ama hepsi Kız Öğrenci Yurdu yapmış. Sanki bu memlekette bir tek kız öğrenciler okuyor.

Anadolu’nun diğer şehirlerinden kalkıp gelen yüzlerce erken öğrenci malesef ilçemizde konaklayacak bir yer bulamıyorlar. İki sene önce 200 lira olan ev kiraları üniversite açıldı diye 400-500 lira civarına kadar malesef çıkmaktadır.  Unutmamak gerekir ki öğrencinin ihtiyaç sahibi olmayın yoktur. İçerisinde yaşadığımız toplumun gelenekleri gereği kız evlatlar biraz daha önemlidir, bakıma, korunmaya muhtaçtır. Ancak gençlerimizin hepsi kız-erkek ayrımı yapmaksızın bizim geleceğimizdir.

Bulancak’lı yetkililere sesleniyorum; bir yere bir yurt yapacağınız zaman ilk aklınıza gelen Kız Yurdu olmasın. Neredeyse iki Kız Yurdu’nun yanyana düştüğü, Erkek Öğrenci Yurdunun hiç olmadığı bir ilçeye acilen Erkek Öğrenci Yurtlarının yapılması gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın