Facebook Uygulama Virüsü

İnternet öyle bir büyüklüğe kavuştu ki, ayarlarını kapatmayı unuttuğunuz profilinizde paylaştığınız esprili videonuz, yılın bilmem nesi adı altında video portallarında yerini alıyor.

Güvenlik diye altını çizdiğimiz konu bir yana, bir kaç grubun işine geldiği için artık belirli kişiler üzerinden rant sağlanmaya çalışılıyor. Örneğin; basit bir Facebook Uygulaması hazırlanıyor, bu uygulama sahte bir haber hakkında bilgi verecek şekilde durum güncelleyebiliyor.

Facebook Video Virüsü 300x80 Facebook Uygulama Virüsü

Yok şu ünlü, yok bu ünlü öldü diyerek kazanç sağlamak isteyen firmalar bu uygulamaları kabul eden kullanıcıların herkese açık bilgilerine ulaşıyorlar. Ulaştıkları gibi paylaşım izni veren (aksi bir gizlilik ayarı yapmazsanız otomatik olarak izin vermiş sayılırsınız) tüm profillerde sizden izinsiz durum güncellemesi yapabiliyorlar.

300 arkadaşı olan A profilinde kabul edilen bu uygulama devreye giriyor. 1 kişiden tam 300 kişinin akış sayfasında bu uygulamanın gönderisi görünüyor. 300 kişiye ise anında bu uygulamanın isteği gidiyor, sizin isminizle uygulamaya onlarında dahil olması isteniyor. Yani sadece 2 yanlış tıklama ile istemediğiniz durumlar altında kalabilirsiniz.

Bu uygulama bir keylogger ( yazdıklarınızı harf harf kayıt eden yazılım ), pornografik görsel, botnet aracısı, herhangi bir durum için kullanılabilecek bir virüs olabilir. Basit bir uygulama gibi görünen bu şeyle birlikte istemediğimiz videolar, durum güncellemeleri, fotoğraflar profilinizde paylaşılabilir.

Bu durumdan kurtulmak için izlemeniz gereken yöntem ise şu şekildedir;

Facebook Gizlilik Ayarları 300x38 Facebook Uygulama Virüsü

Facebook Uygulama Ayarları 300x117 Facebook Uygulama Virüsü

Resimlerin üzerine tıklayarak daha detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Gizlilik ayarlarınızı belirttiğimiz şekilde yapmanızı öneriyoruz. Twitter konusunda sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyorum, sonra günlerde yapılan para ile takipçi yükseltme vakalarının çözümleri uygulamaların yanlış olarak güvenlik kontrolünden geçirilmesiydi. Sizlerde yinede kendi bilgi ve becerinizle uygulamaları kontrol etmeyi unutmayın, kabul etmeden önce detaylarına inin. Hiç bir şey elinizden gelmiyorsa, uygulamanın ismini bilindik arama motorlarına yazın ve daha önceden o marka/şirket/uygulama için söylenmiş şeyleri inceleyin. En azından içinizde birinci dereceden bir rahatlama olacaktır.

Herkese iyi günler diliyorum. icon smile Facebook Uygulama Virüsü

Bir Cevap Yazın