Giresun ve Ordu birleşecek mi?

AK Parti Grup Başkan Vekili ve Giresun Milletvekili Nurettin Canikli  bugünlerde Ordu ile Giresun’un birleşerek büyükşehir olabileceğini, buna da kamuoyu karar vereceğini açıkladı. Haberin ayrıntılarını bir çoğumuz biliyoruz. Her haber sitesinde yazmaktadır.

Şahsen bu görüşe destek veriyorum. Bugün Trabzon Büyükşehir olmak üzere, Ordu’nun da 38 bin gibi küçük bir nüfusla büyükşehir olma hakkını kaybettiğini düşünürsek sadece bir kaç yıl içinde Ordu’nun da büyük şehir olabileceğini görmek çokta zor değil.

Beş sene sonra iki büyükşehir arasında kalmak Giresun için büyük kayıp olur diye düşünüyorum.

Ancak yapılan teklifte Ordu ile Giresun birleşirse ve merkezi Ordu-Giresun Havaalanının da yapılacağı Gülyalı ve  Piraziz Bulancak arasına kurulacak bir büyükşehir çok anlamlı olacaktır. Tahminen 1 milyonu aşkın bir nüfusla Karadeniz bölgesinin en büyük Büyükşehir belediyesi yeni kurulacak şehir olacaktır diye düşünüyorum.

Yine Ordu ve Giresun adına merkez ilçeler olmalı ve isimleri korunmalı. Yepyeni güzel bir büyükşehir ismi bulunabilir.

Büyükşehir olmanın avantajlarını değerlendirmek gerek ve yıllardan bir kardeşçe yaşayan iki şehir arasında basit ve ucuz şehir milliyetçiliği yapmamak gerek diye düşünüyorum.

Gelişimin olacağı her türlü değişime sonuna kadar destek veriyorum.  

Mesela yeni kurulacak büyükşehir için ilk teklifim Ordu ve Giresun merkez ilçeleri arası sahil boyu gidiş-dönüş 75 km’lik Tramway hattı.

Güzel olmaz mı? 

 

Bir Cevap Yazın