Google DNS işine de el attı!

Bilindiği gibi ülkemizde Youtube başta olmak üzere yurtdışı kaynaklı bazı sitelere ulaşılamıyordu. Çoğu arkadaşımın ve akrabamın telefon numaralarını bilmem ama 208.67.222.220 ve 208.67.220.220 rakamlarını çok iyi bilirim :) Bunlar Youtube ve benzeri siteleri ulaşmak için kullanılan sihirli numaralardır :) Şimdi bu DNS işine Google’da el attı. Artık Google’nda DNS  adresleri var.

Google Public DNS hizmeti için DNS sunucuları IP adresleri şunlardır:

8.8.8.8

8.8.4.4

Bu adresleri Windows araç çubuğunuzdaki Ağ bağlantısı ayarlarımız Genel sekmesinde yer alan İnternet Erişim Kuralları (TCP/IP) seçeneğini seçip Özellikler butonuna tıklayın. Çıkan pencerenin alt kısmında da Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan seçeneğini seçip aşağıda açılan alanlara da sırasıyla yukarıdaki adresleri girin. Bundan sonra bağlantınızı kesip tekrar başlattığınızda Google Public DNS hizmetini kullanıyor olmalısınız.

Google’ın bu hizmetini başlatma nedeni olarak kendisi gizlilik, güvenlik ve hız diyor. Diğer DNS servislerinin kullanım istatistiklerini kaydedip sattığı olasılığı gizlilik ve güvenlik eksikliğini ortaya çıkarabiliyordu, ancak Google hizmetini güvenli olduğunu söylüyor.

Bir Cevap Yazın