Günahlara af geliyor! Bu gece Berat oluyoruz!

Es-Selam Aleyküm Sevgili kardeşlerim.

Rahman’a hamd olsun ki bugün iki mübarek gün bir araya geldi. Bugun Cuma ve gecesi Berat Kandili, hamd olsun bu iki özel günü bize yaşatan Rabb’e diyorum. Bu iki gecenin feyzi ve faziletinden sayfalarca bahsetmek isterdim ancak benim bu bereketten bahsetmeme imkan yok. Alemlerin Rabbi yüce Rabb’imiz bu gece için şöyle buyuruyor.

İstiğfar eden yok mu, affedeyim ve bağışlayayım.
“Rızık isteyen yok mu, hemen rızık vereyim.
“Başına bir musibet gelen yok mu, hemen sağlık ve afiyet vereyim.
“Böylece tan yerinin ağarmasına kadar bu şekilde devam eder
.”

Evet dostlar, sevgili kardeşlerim, sevgili anne babalarım bu kadar merhametli bu kadar cömert bir Rabbin kullarıyız biz, Bizi affetmek, bağışlamak için bir sürü imkanlar tanıyan, bazı geceleri özel kılan Yüce Rabbimizden neden af isteyemiyoruz.

Gelin bu gece televizyonlaramızı kapatalım, bilgisayarlarımızı kapatalım, telefonlarımızı sessize alıp bir kenara bırakalım. Ellerimizi bizi yaradan, sağlık, sıhhat ve afiyet veren Alemlerin Rabbi’ne açalım. İşlediğimiz günahları bir daha yapmamak üzere tevbe edelim. Rızık isteyelim, başımaza gelen musibetlerden kurtulmayı isteyelim.

Bir de ne yapalım biliyor musunuz, bu gecenin yatsı namazını ilk sünneti ile beraber tam olarak kılalım, önceki gecelerde yapıtığımız gibi Farz ve vitiri çarçabuk kılıp yatağa kaçmayalım. Saatlerce secdede kalalım, tan yeri ağarıncya kadar başımızı hiç secdeden kaldırmayalım, acziyetimizi samimi bir şekilde gösterelim. Göz pınarlarımı kurusun bu gece, günahlarımız göz yaşlarımızla berabe dökülsün. Öyle istiğraf edelim ki melekler saygı duysun bize. Öyle bir istiğfar edelim Peygamber Efendimiz sesimizi duysun ve Rabbimizden bizler için şefaat istesin. Bu gece öyle bir kul olalım ki melekler “Evet bu kul, Muhammed’in ümmeti, gerçekten Muhammed’in ümmeti, baksana ayakları şişinceye kadar namaz kıldı, başını hiç secededen kaldırmadı, Şahidiz Ya Rab, Şahidiz Ya Rab, Şahidiz Ya Rab! “ desin.

Velhasıl kelam

Allah rızası için bu gecenin kıymetini bilelim, belki bir sonra ki af gecesine çıkamayabiliriz. Bu geceyi iyi değerlendirip, kendimize yepyeni bir sayfa açalım, günahsız, pak ve temiz bir sayfa.

Bu vesile ile Söz Bahçesi ve şahsım adına Tüm arkadaş, eş, dost ve akarabalarım başta olmak üzere Tüm İslam Aleminin mübarek Berat Kandilini Kutlar, Hayırlara vesile olmasını dilerim.

Ubeydullah Göktekin

15.07.2011

Bir Cevap Yazın