Kimlik Fotokopilerinize dikkat !

Bildiginiz gibi artik her kurumda islem yaparken, telefon hatti alirken, bir yerlere abone olurken, kargo alip-verirken, havale islemlerinde.. vs.. kimlik fotokopisi istenmekte..
Aslinda bu yasal degil, sadece koca formu doldurmak yerine kimliginizin fotokopisini ilistiriyorlar o belgelere ya da kendilerini garantiye aliyorlar ve isleri hizlandiriyorlar. ..

Sebep her neyse… Sonucta artik kimlik fotokopisi ile cok islem yapilmasi alismis bir durum oldu artik…

Peki, bu kimlik fotokopiniz ile baskasi neler yapabilir diye dusundunuz mu hic?

Birkac ornek verecek olursak:

-Adiniza bir yerlere uye olunabilir.

-Adiniza abonelik acilabilir.

-Sizi bir sey icin kefil edebilirler.

-En cok gorulen vakalardan biri de su: ADINIZA BIR SURU TELEFON HATTI ACTIRIP, ACIK HAT OLARAK SATABILIRLER! ve bu hatlari alanlar herhangi bir suc islediklerinde direk hat sahibi yani kimlik fotokopisi kullanilarak adina hat acilan kisi zan altinda kalmaktadir. (zaten siz de telefoncularda acik hat satildigina sahit olmussunuzdur)

-ve bunun gibi bircok ornek..

Peki, kendimizi korumak, kimlik bilgilerimizle istegimiz disinda islem yapilmasini onlemek cok mu zor? Elbette degil!

Basit ve etkili bir yontem var;

Mesela 0 5xx 123 45 67 nolu telefon hattini aldiniz.

Form doldururken ve kimlik fotokopisini verirken,FOTOKOPI DE, KIMLIGIN ON VE ARKA YUZUNDEKI BOS ALANLARA (hatta uzerine)

SADECE 0 5XX 123 45 67 HATTIN ABONELIK ISLEMLERI/ aKTIVASYONU ICINDIR
yazip paraf atmaniz sizi koruyacaktir.

Veya: SADECE 01/01/200X NOLU , XXXX MIKTARLI HAVALE ISLEMI ICINDIR.. vb. SEKLINDE NOT TUTMANIZ IYI BIR ONLEM OLACAKTIR…

UYARI: SAKIN BU NUMARAYI ARAMAYIN!

Eger; birisi sizi cep telefonunuzdan arayarak ‘ESAT’ veya ‘ERICAL’ adli bir firmadan ariyoruz telefonunuzu kontrol etmek zorunda oldugunu ve bunun icin ‘9090’ i aramanizi soylerse telefonunuzu derhal kapatin ve soylenen numarayi sakin aramayin. Soz konusu numarayi cevirmeniz, karsinizdaki bu sahsin sizin butun kimlik bilgilerinize ulasmasini ve yapacagi tum telefon gorusmelerini sizin hesabiniza gecirmesini saglayacaktir!
[lutfen, güç durumda kalmamak icin, bu uyarıyı paylaşalım diğer arkadaşlarımıza da ulastirarak onlari da bilgilendirelim.]

One thought on “Kimlik Fotokopilerinize dikkat !

 1. AVEA tarafından ödenmemiş telefon faturalarına dayalı olarak hakkımda başlatılan icra takibi nedeniyle evime icra gelmişti. Konuyu araştırdım. AVEA’nın avukatıyla da görüştüm ve faturalı hatta ait sözleşmeyi de gördüm.

  Üçüncü şahıslar tarafından kimlik fotokopimi kullanılarak ve sahte imza atılarak 20 Temmuz 2009 yılında benim adıma sahte telefon hattı açılmış. Ben Sakarya’da oturuyorum, söz konusu şahıslar ise fatura adresi olarak Bilecik’te bir yeri göstermişler.

  Öncelikle, takibin başlatıldığını icra müdürlüğüne giderek itiraz dilekçesi sundum. Müteakiben de savcılık nezdinde suç duyurusunda bulundum. Bu sırada benim icraya itirazımı kaldırmak için avea avukatları tüketici hakem heyetine başvuruyorlar,tüketici hakem heyeti avea avukatlarının başvuru dilekçesini incelemeksizin reddediyorlar(lehime karar veriliyor).Bu sefer avea avukatları Tüketici hakem heyetini başvuru dilekçesinin reddinin iptali için Asliye hukuk mahkemesine başvuruyorlar.
  Ancak tebligatta usulsüzlük yapılması nedeniyle mahkeme tarafından bana tebligat gelmiyor. Mahkemeden haberim olmayınca da itirazlarımı sunamıyorum ve savunma yapamıyorum. Akabinde mahkeme kararı bana gönderiliyor. Kararda tüketici hakem heyeti red kararının iptaline(yani avea avukatlarının vermiş olduğu dilekçenin inecelenerek işleme konulması ve olumlu yada olumsuz bu şekilde karar vermesini istedi) Avukatlık ücreti ve mahkeme masraflarını ödemem yönünde hüküm olunuyor. Kararı temyiz için başvuruyorum ancak Kanuna göre 1031 TL sınırından aşağı bir rakam olduğu için bu talebim reddediliyor.
  Avea avukatları bu mahkeme kararıyla tekrar icrya itirazımın kaldırılması için tüketici hakem heyetine dilekçeyle başvuruyorlar, bunun üzerine tüketici hakem heyeti dileçe dosyasını inceliyorlar ve imza karşılaştırması yapıyorlar tekrar benim lehime karar verip aveanın dilekçesini reddediyorlar.
  Busefer avea avukatları tekrar asliye hukuk mahkemesine başvuracaklar bende savunmamı yapmak için tebligatta tekrar usulsüzlük olur düşüncesiyle UYAP SMS BİLGİ SERVİSİNE ÜYEOLDUM, bu sayede hakkımda yargıyla alakalı herşeyden anında haberdar oluyorum, tebligat posta yoluyla bana ulaşmadan SMS geliyor.

  6 aydır Savcılık tarafından AVEA’dan GSM Abonelik Sözleşmesi henüz alınamadığı için çaresizce bekliyoruz. Mahkemeden dosyaların fotokopisini istedim ve kimlik fotokopilerim hariç bütün belgelerin ve imzaların sahte olduğunu gördüm. İkametgah ilmuhaberinide sakarya nüfus müdürlüğünden nasıl aldıklarını merak ediyorum(bunun için ayrı bir dava açıcam)

  Gelişmelerden sizlere haberdar edicem. sizde bana gelişmelerden haber verirseniz sevinirim. c-v-duran@hotmail.com

Bir Cevap Yazın