Neden Jeoloji ?

Evet sevgili dostlarım neden Jeoloji’yi seçtim?

İşin açıkcası bölüme geldiğimde, ya da gelmeden önce neden jeolojiyi seçtiğimi bilmiyordum. Belki puanım burayı tuttuğuı için :) , belki bir sene daha üniversiteye hazırlanmaya korktuğum için. Bu olasılıklar 2004’lü yıllar için belki doğrudur.

Ama şimdi…

Jeoloji Bilimini seviyorum..

Peki Nedir Jeoloji, ne iş yapar ?

Jeoloji, yer bilimi anlamına gelir en basit tanımıyla,. İnsanların tanımıyla “deprem bilimi” :) (Çünkü kime jeoloji okuyorum dediysem, deprem olacak mı diye soruyorlar :) ) Jeoloji evet depremle ilgilenir ama bu sadece ilgilendi alanın bir bölümüdür.

Yüce Allah dünyayı yaklaşık 4,5 milyar yıl önce yaratmış ve öyle ihtişamlı öyle bir düzen içersinde yaratmış ki 4,5 milyar yıldan beri bugüne kadar hiç bir olay tesadüfen, düzensiz gelişmemiştir. Denizlerin oluşumu, karaların oluşumu hep bir ihtişam içerisinde olmuş. İşte Jeoloji gerçek anlamda Dünyanın oluşumunu, geçmişte neler olduğunu, geçmişte olanlardan gelecekte neler olabileceğini araştıran bir bilim dalıdır.

Jeoloji okumak zordur ama zevklidir. Yaşadığın dünyanın, üzerine bastığın yapının nereden, ne zaman, nasıl geldiğini öğrenmek güzeldir. Dünyaya Jeolog gözlüğüyle bakmak bir başka güzeldir…

Neyse dostlar şimdilik bu kadar yeter…

İlginizi çekebilecek ilginç Jeoloji olaylarını zaman zaman buradan paylaşacağım sizlerler… Biraz ders çalışalım di mi :)

1 Comment

  1. A. Kürşat ÖZCAN

    Hangi Jeolog çocukluğunda ne olacaksın sorusuna “Jeolog” yanıtı vermiştir ki? Herkes sizin gibi ÖSS’ye 1 sene daha hazırlanmaya korktuğundan okuyor bu bölümü. Fakat jeoloji öyle bir boyut kazandırıyor ki kişiye, dediğiniz gibi üzerine bastığı dünyaya bambaşka bir pencereden bakıyor insan. Bölümümü çok seviyorum.

Bir Cevap Yazın