Seçimlere 60 gün kala !

Seçimlere sadece günler kala şöyle seçim atmosferine bir bakayım dedim. Bu konuda çok fazla tecrübeli değilim ama sıradan sade bir vatandaş olarak seçimlere 60 gün kala birkaç yorum yapayım diyorum. Milletvekili adaylarının netleştiği bu günlere seçimlere girecek partilere bir göz atacak olursak.

Ak Parti eski vekillerden bir çoğunu değiştirerek listesini yeniledi. Daha geniş camialardan daha farklı isimler koydu listesine, Mevcut iktidarın merkezinde ki bir kaç ismin dışında çok büyük bir köklü değişiklik yaptı. Eski İstanbul Valisi Muammer Güler’e İç işleri bakanlığını, Hakan Şükür’e spordan sorumlu bir bakanlıkta bakan yapmamak suretiyle bir görev vereceğini, yine Arınç, Çubukçu gibi isimlerin önemli noktalarda olacağını düşünüyorum. Bu seçimde Akparti mevcut oy oranını koruyacağını hatta bir miktar artıracağı kanaatindeyim.

CHP’de işler karışık gibi sanki, sanki demeyelim karışık. Önder Sav ve Baykal ekibini tamamen liste dışıı bıraktı. Sadece Baykal’ın adaylığı var. Kılıçdaroğlu CHP’sinde tarihinin en büyük değişikliğini yaptı sanki. Bu Akparti’nin aleyhine gibi görünsede çok büyük etkileyeceğini düşünmüyorum. Ama öyle düşünüyorum ki bu Önder Sav boş durmaz, seçimden sonra bir parti kuracağını düşünüyorum. Yada mevcut bir cumhuriyetçi, laik, sosyal demokrat bir partiyle bütünleşebilir. Her neyse sonuç itibariyle Kılıçdaroğlu’nun CHP’si bu seçimde mevcut oy oranını koruyacak gibi geliyor.

MHP’nin durumunu içler acısı olarak görüyorum. Anayasa Referandumu dışında hiç bir noktada doğru yerde bulunmayan Bahçeli ve partisi bu seçimde oy kaybedeceğini düşünüyorum. İşin açığını konuşmak gerekirse MHP kurmayları bir araya gelse ve ” Ne yapsak da, partinin başına kimi getirsekde bizim partimizi bitirebiliriz” deseler ve düşünselerde ancak ve ancak Devlet Bahçeli’yi bulabilirlerdi.

BDP’nin seçime girmemesi, seçimden çekilmesi beklene bişeydi. Çok sayıda bağımsız milletvekili adayı ile meclise girmeye çalışan BDP’liler arasında Ergenekon soruşturmasından dolayı içeride olan isimlerde var. Bazen diyorum ki bu memlekette harbi demokrasi  var. Cezaevinden meclise gitmeyi düşünmek bile bir demokrasinin varlığının göstergesidir.

Diğer bir hususda, bu seçim için değil ama bu seçimde gelecek seçime yatırım yapan bir parti görüyorum. Numan Kurtulmuş’un Partisi Has Parti bir sonraki dönemde iyi bir alternatif olacağı kanısındayım. Taze bir kan, yeni bir bakış, yeni bir duruş sergileyecek olan HasParti’nin bu seçim döneminde bir çok kitle tarafından takip edileceği aşikar.

Saadet Partisi’ne gelecek olursak, Erbakan’ın vefatının ardından gözler Saadet Partisi Genel Başkanlığına kimin getirileceğine çevrilmişti. Sayın Kamalak çok düzgüni karakterli bir insan ancak bir lider vasfı olmadığı için Saadet Partisi için yanlış bir tercih olduğunu düşünüyorum. Aslında parti içerisinde daha genç, daha dinamik, daha lider vasıflı kişi var. Neyse Saadet’inde bu seçimde önceki oy oranını koruyacağını, belirgin bir artışın olmayacağı kanısındayım.

Abdüllatif Şener Bağımsız aday olduğu için Türkiye Partisi seçime girmeyecek. Zaten Abdullatif Şener denilen adamı da çözemedim gitti doğrusu. Ne zaman, nerede durduğuna anlam vermek zor. Güvenilir bir isim olmadığı kanısındayım.

Neyse seçime 60 gün kala şahsi kanaatlerim bunlar. İlerleyen günlerde yine düşüncelerimi paylaşacağım.

Saygı ile…

Ubeydullah Göktekin

13.04.2011

Bir Cevap Yazın