Telefonunuza gelin sesli mesajlara dikkat! Dolandırılmayın!

Bugün beni 02122131212 no’lu telefon aradı. Ve telefonu açtım, hemen beni sesli bir mesaj karşıladı. “TEBRİKLER ENERJİ TASARRUFU KAMPANYAMIZDAN ÜCRETSİZ CEP TELEFONU KAZANDINIZ. MÜŞTERİ TEMSİLCİMİZ İÇİN 1’E BASINIZ” şeklinde bir mesaj dinledim. Ve dolandırıcı olduğunu bildiğim halde 1’e basarak Müşteri Temsilcisine bağlandım. İsmini şu anda hatırlayamadğım bir bayan çıktı ve Aylık düzenli Elektirik Faturası, Kredi kartı ekstresi ödemelerimizden dolayı ücretsiz bir Nokia E71 kazandığımı söyledi. Bunun için kredi kartımın yalnızca 16 haneli numarasını istediğini, CV numarasının ise güvenlik sebebiyle istenmediğini söyledi. Bastıra bastıra Resmi bir devlet kurumu, her şeyin yasal olduğunu ifade etmesi üzerine ben araştırmak için izin istedim ve kapattım.

Google’a beni arayan 02122131212 nolu telefonu yazarak arama yaptırdım. Aynen düşündüğüm gibi bir dolandırıcılık firması ile karşı karşıya oluğumu gördüm. Üzerime bir Elektrik Faturası olmadığı halde beni düzenli bir Elektrik Faturası ödüyormuş gibi gösteren bir firma ne kadar güvenli olabilir ki sanki..

Değerli arkadaşlar! Lütfen ücretsiz şunu kazandınız, ücretsiz bunu kazandınız gibi mesajlara asla itibar etmeyin. Mümkünse hemen emniyete bilgi verin. Kimse kimseye bedelsiz, karşılıksız, ücretsiz birşey vermez.

Yaptığım araştırmaya göre dolandırıcılar zaman zaman 02122131212 ya da benzer numaralarla arıyor ve FOTOĞRAF MAKİNASI, FORMA, TELEFON, BİLGİSAYAR kazandınız şeklinde yalanlar uyduruyorlarmış

Asla itibar etmeyin!

Bir Cevap Yazın