0

Evlilik Programları Tarih mi oluyor?

12705218_1090414510992751_119994796207075961_n

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı İlhan Yerlikaya, son bir ayda Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezine ulaşan 27 ve Başbakanlık İletişim Merkezine yapılan 140 şikayetin, evlilik programları ile ilgili olduğunu belirtti. Yerlikaya, en fazla şikayetin ise evlilik çağındaki kadınlardan geldiğini söyledi.

Evlilik programlarının yapımcıları ve bunların yayınlandığı televizyon kanallarının yetkilileri ile RTÜK binasında bir araya gelen Yerlikaya, reyting kaygısının yayıncılar açısından önemine işaret etti. RTÜK olarak reyting kaygısının yanında toplumsal sorumluluk da istediklerini dile getiren Yerlikaya, “Bu iki hususu dengede tutmak gerekir. Hani ulusal bağlamda nasıl diyoruz, ‘kamu güvenliği ile demokrasinin dengelenmesi lazım, dengesi bozulursa ayar bozulur’ diye, yayıncılıkta da bu önemli diye düşünüyoruz” dedi.

Yayınların sadece reyting kaygısıyla yapılmaması ve “Her şey mübahtır” anlayışından uzak durulması gerektiğini bildiren Yerlikaya, reytingi yüksek her yayın ve programın olumlu anlamda düşünülmemesinin önemini vurguladı. Yerlikaya, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Burada şunu belirtmek istiyorum, televizyon ekranı beyazdır. Dolayısıyla bu ekranı lekelemeyelim çünkü gerçekten demokrasinin temel unsurlarından birisidir yayıncılık. Topluma çok katkısı olan bir kurumdur, demokrasiye çok katkısı olan bir kurumdur, dolayısıyla yayıncılığın sorumluluğu da fazladır. Bunu da gözlerden uzak tutmamak lazım. Burada sorumluluk bilinci derken bazen şöyle şeylerle de karşılaşılıyor, bir programla ilgili ‘çok eleştiri alıyor’ dediğimizde, yayıncı arkadaş da diyor ki, ‘bizim program çok izleniyor da ondan. İzlenmeyen programla ilgili bize fazla şikayet gelmez.’ Bu arada şu da vardır, çok izleniyorsanız çok şikayet alıyorsanız, sorumluluğunuz da çoktur.”

RTÜK UZMANLARININ HAZIRLADIĞI GÖRÜNTÜLER İZLENDİ

RTÜK üyeleri ve uzmanlarının da bulunduğu toplantıya, 6 özel televizyon kanalında yayınlanan izdivaç programlarının yapımcıları ile bu kanalların yöneticileri katıldı. Yerlikaya’nın konuşmasının ardından toplantı basına kapalı devam etti. RTÜK yetkililerinden alınan bilgiye göre basına kapalı bölümde kurul uzmanlarının “izdivaç programları”ndan derlediği görüntüler eşliğinde sunum yapıldı. “Evlilik programlarında kullanılan genel ahlaka aykırı ifadeler” ile “Özel hayatın gizliliğine yönelik ihlaller” ve “İnsan onuruna aykırı bölümler”in aktarıldığı sunumda “Evliliğin maddiyata indirgendiği, adayların dış görünüşleri ile yargılandığı” belirtildi.

Bazı televizyon kanallarının yöneticileri ise toplantıda evlilik programlarının olumsuzluklarını da görme imkanı bulduklarını dile getirdi. RTÜK Başkanı Yerlikaya da “Kanalların evlilik programlarında düzenlemeye gitmemesi halinde RTÜK’ün yasal düzenlemeye gidebileceğini” ifade etti.

Kaynak : http://www.helalplatform.com/evlilik-programlari-kaldiriliyor.html