0

Haydarpaşa ve İsrail Yangınları !

Aslında bu yazacağım yazıyı günler öncesinde yazmam gerekiyordu. Ancak günlerdir sırf bu konuda net bir yazı yazmak adına olup biteni takip ediyorum. 28 Kasım Akşamı gördük Haydarpaşa’da Tren Garındaki yangını, sanırım elektirik kontağından çıkan bir yangın, her neyse bir ihmalden dolayı yüzlerce yıllık binanın çatısı kül oldu gitti. Yangın başladığı andan itibaren üç bir taraftan denizden yangın söndürme gemileri fıskırtmalı bir sistemle yangına müdahale etti.

Bu yangın hakkında Türkiye tam hararetli tartışmaların içerisine girmişken ondan bir kaç gün sonra İsrail’de çıkan Orman yangınına Başbakanımızın Türkiye’den yangın söndürme uçaklarını bölgeye sevketmesini gündeme bomba gibi düşmüştü.

Bir çok kişinin aklına “Yangın söndürme uçakları niye Haydarpaşa’da kullanılmadı da İsrail’e gönderildi” diye insanların akıllarına sorular takıldı. Ancak yersiz bir soru bence, çünkü Haydarpaşa Garının yandığı günün akşamına yetkili makamlar tarafında “Haydarpaşa ‘da yangın söndürme uçaklarının kullanılamayacağı, kullanılması için binanın gözden çıkarılması gerektiği, çünkü yangın söndürme uçakları depolarında 6 ton su taşır ve bu 6 ton suyun yukarından Haydarpaşa’ya bırakılması binanın tamamen çökmesine neden olabileceğini” bildirmişlerdi. Ama bizim okumayan, araştırmayan, sadece ezber olsun diye konuşan bazı kimseler bu konuyu başka yorumladılar.

Peki Başbakan İsrail’e yangın uçağı göndermeli miydi?

Bir çok insan bunun adına “İnsanlık dersi” dedi, bazı insanlarda “Yansın, yok olsun” diyerek başbakanın bu hamlesini yersiz ve İsrail’e yalakalık olarak buldu.

Bu konuda kimin haklı olduğunu tam olarak bilmiyorum ama bence Başbakan doğru yaptı.

Aslında bu konu hakkında uzun uzadıya birşeyler karalamak isterdim ama malesef şimdilik o kadar vaktim yok…

Vesselam…