0

TBMM’de siyah-beyaz tartışma!

Türkiye Büyük Millet Meclisi

80 milyon vatandaşımızı ilgilendiren kararlar alınan, anayasalar yapan, terörle mücadele konusunda son kararları veren önemli ve büyük bir makamdır.

Bu kadar büyük bir makamda zaman zaman ucuz insanların ucuz siyaset yapmalarını yersiz buluyorum. Günümüz Türkiye’sinde muassır medeniyetleri hedefleyen bir nesil olarak Türkiye Büyük Millet Meclisimizde ucuz muhabbetleri duymak istemiyoruz. Bugünlerde TBMM Genel Kurulu’nda, birleşimi yöneten Meclis Başkanvekili Mehmet Sağlam’ın giydiği beyaz yelek tartışma konusu oldu.

Muharrem İnce, ”Siz siyah yelek giymemişsiniz. İçtüzüğe uygun değil. Görüşmeler sürdürülemez” diye konuştu.

Düşünsenize o kadar önemli meselelerin olduğu bir ortamda adamın biri çıkıyor ve diyor ki; “senin gözün kara, senin burnun kısa…” gibi sudan bahanelerle “yok efendim meclis iç tüzüğüne aykırıdır” diyerek oturumun kapanmasını istiyor.

Böyle bir konuşma milletimize hakarettir, milletimizi hafife almaktan başka bişey değildir. Yok siyah yelek giymedin, yok beyaz giydin falan söyle diye sana kimse oy vermedi arkadaşım, birazcık haddinizi bilin. Koskoca mecliste bu kadar küçülmeyin. Bırakın makam mevkinize uygun söylemler söyleyin, ağırbaşlı olun.

Hangi partiden olursa olsun bir milletvekili her zaman yerini bilmeli, adam gibi adam olmalı. Eğilip büzülmemeli, yamulmamalı. Teksas Kovboyları gibi dudan bahanelerle ucuzlaşmamalı.