0

Candy Crush tehlikesi,

candyDönemsel olarak moda olan bazı bilgisayar oyunları vardır. Benim çocukluğumda tetristi mesela. O zaman game boy’lar vardı. Saatlerce oynar, en yüksek puanı alabilmek için yerimizden kalkamazdık. Örnekler uzar gider. Şimdi de candy crush var.

Rengarenk şekerlerin aynı renkte olanlarını yan yana getirip patlatmaya çalışıyorsunuz. Biraz balon patlat oyunu gibi ama daha damardan gireni. Ciddi bağımlılık yapanı.

Her seviyede beş adet can bulunuyor. Canlar tükenince iki seçeneğiniz kalıyor: Ya yeni can satın almak ya da her bir canda aşağı yukarı yarım saat olan sürenin dolmasını beklemek.

Fakat üçüncü bir can alıcı ipucu vereyim size! Canların dolmasını beklemeye sabırsızlanıyorsanız, bilgisayarınızın saatini ileri alın. Ne kadar can doldurmak istiyorsanız yarımşar saatten hesaplayıp o kadar ileriye atın saati. Yani beş canı yeniden doldurmak için yaklaşık iki buçuk saatlik ileri alma işlemi gerçekleştirmeniz gerekiyor. Sonsuza kadar gider bu hile… Saati her defasında 2-3 saat ileri ala ala ertesi günün hatta bir hafta sonrasının tarihine kadar ilerleyebilirsiniz.

Bu hileyi bana bir candy crush bağımlısı öğretti. Uyguladım ve ileri seviyelere kadar vakit kaybetmeden ilerleyebildim.

Candy crush bağımlılığına gelince insan çok fena hırs yapıyor. ‘Bu defa son’ nidalarına rağmen birkaç saat daha oyun oynanmaya devam ediliyor. Taşınabilir bilgisayarlar, akıllı telefonlar yardımıyla oyunu her yerde yanınızda da taşıyabiliyorsunuz. Başka işlere konsantre olmayı zorlaştırıp gerektiğinde iş gücü performansınızı bile düşürebiliyor. Hatta sosyalleşmeyi bile…

Evden çıkamadan, yerinden kalkamadan candy crush oynayanları bile duydum. Bir noktadan sonra tehlikeli boyutlara ulaşıp patolojik hale geliyor. Hani neredeyse sigara, alkol bırakmayı denemek kadar zor hale gelebiliyor candy crush’u terk etmek.

Belli bir seviye geçildikten sonra sevinç çığlıkları atmak da cabası! Önemli olan bilgisayardan gelen ‘şugır kraaşşş’ sesini duymak:)

Sabahlara kadar oynama hırsından uykudan ediyor. Enerjiyi düşürüyor… Ertesi sabah erkenden işe gidecekler bile gece bilmem saat kaça kadar candy crush oynuyorlar.

Benden size tavsiye sakın henüz denemediyseniz candy crush çılgınlığını yüklemeyin.

Sokaklarda çiçeklerle böceklerle arkadaşlarınızla takılın. Eve kapanıp candy crush oynamayın.

HAYAT CANKOREL