0

Proje geliştiren Mühendislerin Dikkatine! Drone’lu Ot Biçme Makinası

drone-otbicme

Proje üreten, proje geliştiren mühendislik firmaların dikkatine!!

Bugün drone teknoloji hayatımızın her alanına girmeye başladı. Drone üzerine bir çok projeler geliştirildi. İnsansız hava araçlarından tutunda reklam sektörüne kadar drone teknolojisi kullanılmaya başlandı.

Karadenizli olarak, bir proje önerisini kamu oyu ile paylaşmak isterim. Bugün Karadeniz başta olmak üzere bir çok şehirde park bahçelerde ot biçme işlemi yapılmaktadır. Büyükşehir belediyeleri on binlerce dönüm alanda yılda 3-4 kez ot biçme işlemi yapmaktadır. Yine fındığın başkenti Giresun’da Temmuz ayı denilince bütün fındık bahçeleri yani bütün dağlar karış karış biçiliyor, temizleniyor. Tam olarak bu noktada drone ile ot biçme motorunu birleştiren bir proje sunmak istiyorum. Benzinle çalışan güçlü bir drone’a ot biçme motoru entegre edilerek, mevcut gps ve uzaktan izleme teknolojisini de kullanarak harika bir icat çıkabilir ortaya.

Düşünün, sıcak yaz aylarında oturduğunuz yerden benzinle çalışan bir drone’u fındık bahçenizin/şehir parkınızın koordinatlarını girerek ilgili noktaya indirebilir ve bunu cep telefonu ekranınızdan bahçenizi, parkınızı izleyerek ot biçme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Akıllarınıza bir çok soru işareti takılabilir ancak bu projenin geliştirilebileceğine inanıyorum. İlk bakışta saçma bir fikir gibi düşünülse de tarım ve zirai alanda önemli bir ihtiyacı karşılayacağını düşünüyorum.

Yine Drone’lu ot biçme makinasının yanı sıra, drone’lu ilaçlama makinası da yapılabilir. Önemli olan ortalama 10-20 kg ağırlığında bir kiti kaldırabilecek ve havada bir kaç saat uçabilecek bir benzinli drone üretmek.

Böyle bir projeyi hayata geçirecek milli mühendis ve firmalara duyurulur!