0

Ramazan’da köy gezileri

Bu ramazan’da belki hayatım boyunca bir ilki gerçekleştiriyorum. Yıllardır Bulancak’ta yaşamama rağmen kendi köyümden başka köyleri bilmezdim.

Sanırım bugüne kadar yolum hiç başka köylere düşmemişti…

Sosyal çevremin genişlemesi ve yeni dostluklarımın oluşmasıyla birlikte bu Ramazan ayında bir çok köy gezdim ve bir kısmında iftar yapma fırsatı buldum. Mesela Piraziz köylerinden (bir Piraziz’li olarak) Çayırköy, Örnek köy, Ali Dede Köyü, Hasanşeyh ve Narlık köylerini gezdim. Çok sevdiğim güzide dostlarımın olduğu, öz kardeşim gibi sevdiğim arkadaşlarımın köyü olan Hasanşeyh’de bir kaç kez iftar yapma, hatta sahur yapma fırsatı buldum.

Hasanşeyh Köyü’nün eşsiz manzarası ve havasıyla cırcır sesleri eşliğinde denizi izlemek ve kardeşlerimle seher vaktine kadar hasbihal etmek bu Ramazan’ın en güzel kalıntılarındandır. Buradan başta Hasanşeyh köyünden Oğuz kardeşimi, Nursen Hanımı ve kendime bir çok yönden çok benzettiğim Yaser kardeşimi, Muhammed’i, Ahmet’i ve köyün imam hatibi Erhan Hoca’ya selamlarımı iletiyorum…

Yine dün akşam Bulancak’ın köylerinden Kayhan köyüne gittim. Bir akrabamız iftara davet etmişti. Bulancak Acısu yolundan başlayan Kayhan yolculuğumuza Bulancak’ın en eski ve en büyük köylerinden olan Erdoğan Köyü üzerinden geçerek devam ettik. İçerisinde bulundurduğu PTT ve Fiskobirlik Deposu, Fırın gibi yerlerle adeta bir beldeyi andıran Erdoğan Köyü çok dikkatimi çekti doğrusu. Erdoğan köyünün bir kaç km yukarısında olan Kayhan köyü dağınık bir köy olmasına rağmen misafir olarak evine gittiğimiz Şeref Hoca’mın misafirperverliği ve hoş muhabbeti ile sevdiğim köyler arasına geçti.

Kısacası; bölgemiz köylerinin hepsi ayrı bir güzel, köylü insanı samimi ve içten oluyor… Yavaş yavaş köylere çıkmak ve oralarda yaşam ortamları oluşturmak gerek diye düşünüyorum…

vesselam…