0

Rektörlüğün basın yemeğinden…

rektor.fw

Giresun Üniversitesi Rektörlüğünün bu akşam GÜ Sosyal Tesislerinde Giresun ve ilçelerinde görev yapan basın mensuplarının davetli olduğu bir iftar yemeğine katıldım. Nacizane köşe ve blog yazarı yaptığım için toplantıya şahsımda davetliydi.

Giresun Üniversitesini son aylarda herkes gibi bizde yakında takip ediyoruz. Geçen süre zarfında Giresun’dan kopuk, halktan kopuk, kısacası her şeyden kopuk bir üniversite ile karşı karşıyaydık. Belli aralıklarla magazinsel boyutlarla gündeme gelirdi.

Sayın rektöründe katıldığı ve ev sahipliği yaptığı iftar programının ardından dikkatimi çeken noktaları kısaca paylaşmak isterim. Öncelikle sayın rektör son derece mütevazi, nazik ve bir o kadar da vakurlu bir şahsiyet. Kendine güvenen, genç ve dinamik bir danışman kadrosu ile çalışması ve ekibinin bir çok konuya hakim olması dikkat çekti. Sadece bu ekibin ve duruşun bile Giresun Üniversitesine çok şey kazandıracağını düşünüyorum.

ÇOK ÖNEMLİ KONULARA DEĞİNİLDİ

Her fırsatta geleceğe baktıklarını ifade eden Rektör Coşkun, kucaklarında patlamaya hazır bombalar olduğunu ifade etti. Bir önceki dönemle ilgili bir kaç örneği dinlediğim zaman ilimiz adına hem üzüldüm, hem de şaşırdım. 2011’li yıllarda Türkiye’de yeni açılan üniversiteler arasında ilk 10’da olan Giresun Üniversitesinin bugün itibariyle 38. sıraya kadar gerilemesi akademik ve bilimsel anlamda ne kadar vahim olduğumuzu bir kez daha ortaya çıkarmıştır. Sayısal olarak büyüyen, akademik ve bilimsel anlamda sürekli küçülen bir üniversite. Verdiği bir örnek çok dikkatimi çekti. “20 yıldır Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden olan Boğaziçi Üniversitesinin öğrenci sayısının sadece 20 bin olması kalitenin öğrenci sayısında, bina sayısında/büyüklüğünde değil, bilimsel ve akademik başarıda olduğunun kanıtıdır.  Yine ilerleyen günlerde eminim kamuoyu ile paylaşılacak bir çok bilgi olduğunu düşünüyorum. Şimdide bunları buradan yazmamın doğru olmayacağını düşünüyorum.

Giresun basınında bu akşamki toplantı  nasıl yankı bulur, kimler nasıl saf alır bilmiyorum. Ama her zaman, her yerde olduğu gibi haksızca eleştiriler, tetikçilik yapmalar olacaktır.

Son olarak üniversitemize ilimiz adına bir kez daha sahip çıkılması gerektiğini ve bundan önce haksızlık ve yolsuzluk yapanların hesap vermesi gerektiğini en sesli şekilde düşünenlerdenim.

Bir kez daha sayın Rektöre ve ekibine bu akşam ki nazik davetinden dolayı teşekkür eder,  başarılar dilerim.

Hakkı haykırdığı, adaleti sağladığı her zaman da karınca misali de olsa yanındayız.