0

Allah, bize yetti! Siz kime yetiyorsunuz?

Hasbünallahu ve Nimel Vekil

“Allah bize yeter, O ne güzel vekildir”

Darda kalınmış bir geceyi aydınlatan dua.. “Hasbünallahu ve Nimel Vekil”

Ne güzel bir dua, ”Allah bize yeter, o ne güzel vekildir”

Allah, bize yetti ve bize vekil oldu. Hiç yetmez mi Allah darda kalan kuluna, Hiç vekili olmaz mı darda kalan kulunun. Hele bu kulu yetim ise nasıl koyar yetimini yerde…

Yine Ramazan öncesinde ummalı bir çalışma içerisindeydik. Bir derdimiz var, geceleri bizi uyutmayan, harıl harıl kaynak aradığımız bir derdimiz var. Ramazan ayında yetimlerimizle hem hal olmalıydık. Öyle ki ilk iftarında yüzlerinde tebessüm, sofralarında ekmek olmak için çalışmalarımıza hız vermiştik, yorulmuyor, gece gündüz uyumuyorduk.

Ramazandan önceki son gün, en son bir yıl önce görüştüğümüz  bir ablamızı aradım. İki yetimi vardı, sesinde ki şaşkınlık ve teşekkür iması beni de şaşırtmıştı. Adeta bir teşekkürü vardı ama bana değildi. “Ona yarın size geleceğiz inşallah abla” deyince kabul etti.

Günlerden, ertesi gün oldu…

Ramazanın birinci günüydü, heyecanlıydım, ilk iftar öncesinde yetim çocuklarımızın evlerine gidecektik, aracımızı doldurduk, oyuncak, bayram harçlığı ne varsa aldık…

Sözleştiğimiz ablamızın kapısını çaldık, biraz sohbetten sonra ‘sizi Allah gönderdi’ dedi. Ve anlatmaya başladı.

“Yaşadığımız dönem bizi çok zorluyor, bazen gerçekten çaresiz kalıyoruz, önceki gece Ramazan geldiği için gerçekten çok endişelendim, ne yapacağımı düşünüyordum. Gece yattığımda tek duam “Hasbünallahu ve Nimel Vekil” diye dua ettim. İnanın Türkçesini de çok bilmiyordum. Ama öğrenmiştim bu duayı, uyuyana kadar bu duayı söyledim. Ve Sabah sizin telefonunuzla uyandım, sizin geleceğinizi öğrenince hemen ettiğim duanın anlamına baktım “Allah bize yeter, O ne güzel vekildir” i görünce Allah’ın bize yettiğine bir kez daha şahit oldum. Sizi Allah gönderdi, Allah razı olsun dedi.”

Yine boğazımız düğümlendi, arkadaşlarımla göz göze geldik, bakışlarımı yere indirmiş ve içten Elhamdulillah demiştim.. konuşmakta zorlandım, sessiz kaldım…

Allah, bize yetti, yetiyor ve yetecek. Bir tek olsun Allah yeter, işimiz Allah’a kalmışsa Allah yeter. Kulunu yetim bırakan Allah, yetiminin rızkına sahip çıkmaz mı. Öyle bir sahip çıkar ki, bir sene sonra bir adama önce hatırlatır, sonra onu dertlendirir, sonra aratır, sonra kuluna kabul edeceği duayı söyletir sonra hizmetkarını gönderir ve çocuklarının rızkını verir. Rızıkta, dertte, zorlukta, ardından gelen kolaylıkta bizi yaratan sonsuzluğun sahibindendir.

Şu soruyu kendimize soralım lütfen, Allah bize yetiyor da, biz kime yetiyoruz? Biz Allah’a yetebiliyor muyuz?

Ya Rabbi bizi istikametinden ayırma, bizi kabul edilmiş duaların hizmetkarı olmaktan bir an dahi alıkoyma. Bize rızık endişesi verme. Bizi salih kullarından eyle. Ahd’imize sahip çık Allah’ım, biz vefalı olanlardan eyle. Bizi sensiz bırakma, bizi dertsiz bırakma. Sessizlikte sesimiz ol, hissisizlikte hislerimiz ol. Yüreklerimize ilmek ilmek aşkını işle, sevdanı doku, huzurunda sevdana kavuşmayı nasip eyle.

Hep Düşünür Bazen Yazar

03.04.2022