İnsan, bazen kendini kaybetmesiyle, bazen yolunu kaybetmesiyle meşhur bir yolcudur. Yolcudur insan, ana rahmine düştüğü andan itibaren çıktığı seferde yollara düşmesiyle, yollarda düşmesiyle bilinir. Yoldur insanı insan yapan, yolculuğudur insanı değerli kılan.

Yolculuk bu, fıtrat gereği zaman zaman sorunlar olacaktır. Yolda kalmalar, duraksamalar, dağılmalar, hatta kazalar olacaktır. Zaten yola çıkma sebebidir, yolda yürüme şeklimiz aslında. Bizi yola çıkaran yolda nasıl davrandığımızı, istikamete nasıl vardığımızı merak ediyordur aslında. Bir çok çeşit yollardan yürüyen insan, istikamete varmak zorundadır. Çünkü kalamaz dünyada, istikamete varacak yolların olduğu koca bir sarmal, dünya

Yolda dağıldın mı? Duraksadın mı?

Yolculuk seni yordu mu?

Yolun neresinde olduğunu mu şaşırdın?

Düşün yolcu düşün! düşünmek yaşamın belirtisidir. Halen daha bir ilerlemenin olduğunun belirtisidir. Yolda bir sorun varsa orada yaşam vardır, hareket vardır. Alınmayan yol ya yol değildir ya da yolcu, yolcu değildir.

O halde şimdi derin bir nefes al, Allah de..

Her türlü duraksama, yorulma yolda ilerlediğinin göstergesidir, her an istikamete bir an daha yaklaşmanın neticesidir. Şimdi aç navigasyonunu kaçırdığın doğru yollar için üretilen alternatif yollara gir. Seni Rabbine götürecek, seni O’nun rızasına kavuşturacak bölünmüş duble yollara gir. Yeter ki navigasyonunda varış noktan Rabbin olsun. Yeter ki yolun sonunda O’na kavuşmaya odaklan.

Rabbin, yolu kendisine varacak olan yolcularının istikametinden emin ise seni yorar, duraksatır, şaşırtır ama en son kendine kavuşturur. Huzuruna vardığında ise “Kulum, sen bana gelmek için çok yoruldun, zor çileli yolları aştın, duraksadın, ümitsizliğe düştün, hastalıklara bulaştın, haksızlıklara uğradın ama bana geldin, sağ salim bana geldin, ben senden Razıyım…” (Allah-u alem) dedi mi bütün yorgunluklar biter.

İşte yolcu, istikamet güzel olunca, yolda güzel, yolculukta güzel, yolda bulunanlarda güzel. Rabbim istikametine kilitlenen, dünya yolculuğunda her şeye rağmen O’na yürüyen, yolunda olan, duraksamalarda dinlenen, yorgunluklarında hikmet arayan kullarından eylesin bizleri..

Ben bu yolun neresindeyim bilmem ama ben hep bu yolun sevdasındayım..

10.05.2022

Hep Düşünür Bazen Yazar