0

Allah’ın bize ikramı mı?

Elhamdulillah bugün başladık fındığa. Hayatımda ilk kez Ağustos ayının ortasından sonra fındığa başladık. Her yıl Ağustos ayının ilk haftası içerisinde başladığımız bahçeye bu yıl neredeyse son haftasında geldik. Dışarıda muhteşem bir hava var, serin ve zaman zaman çok hafif yağıyor. Bu durum bana biraz tefekkür ettirdi doğrusu. Mübarek Ramazan ayının bereketi memleketimiz üzerinde çok hakim doğrusu.

Aklıma ne geldi?

Aylardan beri üzerime, üzerimize korkusu düşmüştü. Bu sene 1 Ağustos’da başlayacak Ramazan tam fındıkla beraber başlamış olacaktı. Ramazan dışında bile çok zahmetli olan fındık işimiz Ramazan ayında Orucunda etkisiyle ne olacakti bilemiyorduk. Hatta bir kısım tanıdıklarım fındıkta oruç bile tutmayacaklarını, tutamayacaklarını ifade etmişti.

Ancak bu korkular o kadar yersizdi ki…

Her yıl 1 Ağustos ile 5 Ağustos arasında başlayan fındık tarihinde ki gecikmeyi yaparak 20 Ağustos’a kadar ertelendi. Bu sene bir türlü olmak bilmedi adeta fındık. Ayrıca Ağsutos ayında hissedilen sıcaklıkların 35 derece olduğu zamanlara göre bu sene en yüksel sıcaklık 25 derece, hatta geceleri 15 dereceye kadar düştü. Zaten yağışlı ve serin giden havalar yüzünden geç oldu fındık.

Neyse ki 2 gündür insanlar topluyor fındık, mübarek ayın bitmesine 7 gün kaldı, O kadar aciz, kadar şükürsüz bir kuluz ki, 20 gün önce toplamaya başlamış olmamız gerekn bahçelere bugün başladık ve diyoruz ki hala Ramazan’da nasıl toplanacak.

Ama Rabbim bizi çok seviyor.

Öyle bir haftadır havalar her akşam 15:00’dan sonra neredeyse sağanak halinde yağıyor. Yani bugünlerde fındığa başlayan vatandaşlar ancak saat 15:00’a kadar fındık toplayabiliyor ve o saatten sonra istirahata çekiliyorlar. Böylelikle ciddi bir enerji kaybı olmuyor ve yine Allah’ın izniyle oruçlar tutuluyor.

Şu anda hava o kadar serin ve güzel ki, sanki aylardan Kasım, hiç bir zorluk yok, zaten büyük bir ihtimalle öğleden sonra yağacak.

Ne diyelim hamd olsun Alemlerin rabbine, Hamd olsun bize bu nimetleri verene, Hamd olsun bize bu Ağustos sıcağında serin nefes aldırana.