0

Allah’ın kulluk QR kodu

Bizleri yoktan var eden, varlığından haberdar eden, bizlerin her birini ayrı ayrı, tek tek meziyet veren Allah’ın adıyla diyerek başlıyorum,

Hamd alemlerin Rabbi olan Allah’a olsun, sonsuz şükür yine ona olsun.

Değerli dostlar, teknoloji çağının içine doğmuş, içinde yaşayan, içinde yaşlanan bir birey olarak akıp gidiyoruz. Her yanımız teknoloji olmuş ve sürekli bir veri depolama, bilgi akışı var hayatımızın her alanında. Yaşadığımız salgın sebebiyle ilk önce HES kodu ile tanıştık ardından Aşı Kartları ile tanıştık ve daha nelerle tanışabileceğimiz henüz kestiremiyoruz. Artık yaşadıklarımıza şaşırmamayı da öğrendik bu süreçte.

Gel gelelim yazımızın asıl temasına, Qr kodlarının HES kodu, aşı kartı gibi yöntemlerle hayatımıza girdiği bugünlerde tüm sağlık durumumuz, aşı durumumuz, anlık değişimleri kişiye özel üretilen qr kodları sayesinden anlık görebiliyoruz. Yani bizim için üretilen özel qr kodlar sayesinde hakkımızda bir çok bilgi saklanabiliyor ve istenildiğinde kullanılabiliyor.

Kişiye özel qr kodlar aslında kişinin TC kimlik numarası diyebiliriz, kişiye özel bilgiler barındırıyor ve sürekli güncellenebiliyor. Bana bu qr kodlar bir başka bir şeyi daha hatırlatıyor aslında, yine kişiye özel, tüm dünyadaki gelmiş geçmiş bütün insanlarda farklı olan bir şey. O kişiye ait tüm verilerin saklı olduğu ve herkeste farklı olan o özel veri, parmak izi.

Evet, Parmak izimiz dostlar, bize özel, sadece bizim verileri taşıyan bir iz, Gelmiş geçmiş bütün insanlarda farklı ve özel. Ben bunu bizim kulluk QR kodumuz olarak düşünüyorum. Alemlerin Rabbi yaptığımız bütün amelleri, iyilikleri, kötülükleri bu qr koduna kaydedip, (teşbihte hata olmasın) bir qr kod okuyucu ile okuyacak gibi düşünebiliriz.

“Dokunduğumuz her yer, okuyucu durumunda”

Allah’ın bizim için tahsis ettiği, bize özel ürettiği QR kod olan Parmak izimizi mümkün mertebe bu bilinçle kullanalım. Parmak izlerimiz, helal ve harama ilk şahit olan en uç noktalarımızdır. Parmak izimiz, düşüncenin, bakışın, eyleme geçmiş, vücut bulmuş halinin başlangıcıdır. Bu sebeple parmak izlerimize kaydedeceğimiz verilere çok dikkat edelim. Dokunduğumuz her yer bir okuyucu durumunda olup, sonradan bir veri olarak karşımıza çıkacaktır. Tıp ki sabah işe giderken işyerinin girişinde okuttuğumuz parmak izi verilerinin amirin önünde düşmesi gibi. Parmak izlerimizi nereye okuttuğumuza dikkat edelim.

“Secde, parmak izi QR kodlarımızın yoklama alınma yeridir”

Gelin şöyle bir beyin fırtınası yapalım. Mesela, günde 5 defa parmak izimizi secdeye okutalım? Ne dersiniz? Güzel olmaz mı, günde 40 vakit Parmak izi okutmamız gerekiyor secdeye. Ve böylelikle yoklamada var yazılmış “Allah’ım ben varım, seninleyim, sendeyim” demiş oluyoruz. Olaya biraz güncel, biraz teknolojik bakınca aslında parmak izinin önemini daha iyi anlamış olabiliyoruz. Sabah işe girerken okuttuğumuz parmak izi detayına verdiğimiz önemi asıl sahibimize daha iyi vermemiz gerektiğini bir kez daha düşünebiliriz.

Vel hasıl dostlar, Rabbim bizleri parmağını hep hayırlı işlere okutan ve en önemlisi de günde 5 vakit secdede buluşturan, yoklamada “var” yazılanlardan eylesin.

 

Hep Düşünür Bazen Yazar

Ubeydullah GÖKTEKİN

12.10.2021