0

Depremde faya düşen geyiğin sonu!

Merhaba arkadaşlar bilindiği üzere hger deprem de arazilerde kısmen kırıklar oluşur, bu kırıklar ya da açılmalar, bir kaç cm ile bir kaç metre arasında değişebilir . Geçtiğimiz günlerde nette dolaşırken bir habere şahit oldum ve sizlerle paylaşmak istedim bu haberi.

Bir deprem sonrası kırılan fayın oluşturduğu yarığa düştüğü sanılan geyiğin görüntüleri hayretler içerisinde bıraktı.

Toprağa gömülmüş halde sadece iskeleti bulunan geyiğin dev boynuzları daha da aşağıya düşmesini engellemiş.Yerin yarılmasıyla aşağıya düşen geyik, dışarı çıkamayınca bulunduğu yerde can vermiş. Öldükten sonra vahşi hayvanlar tarafından parçalandığı sanılan ren geyiğinin ölüsü Rusya’da bulundu.

REN GEYİĞİ

Ren Geyiği dünyanın kuzey bölgelerinde birçok bölgede yayılmıştır: Norveç, İzlanda, İsveç’in kuzey bölgeleri, Finlandiya, Rusya’nın Avrupa bölümündeki kuzey bölgelerden Büyük Okyanus’a uzanan bölümü, Alaska, Kanada ve Grönland. Ren geyiği doğal olarak 10. yüzyıldan beri soyu tükendiği İskoçya’ya 1952 yılında yeniden getirilmiştir. Ayrıca ilk evcil hayvan olma özelliği vardır.

Evcil ren geyiklerine daha çok kuzey İskandinavya ve Rusya’da rastlanır, doğada serbest olarak yaşayan ren geyikleri ise Kuzey Amerika, Grönland ve 18. yüzyılda insanlar tarafından getirildiği İzlanda’da rastlanır. Avrupa’da doğada serbest olarak yaşayan son ren geyiklerine Norveç’in güneyinde rastlanır. Doğal yaşam alanı yaklaşık olarak 62° enlemin içinde kalır.