0

Allah’ın Sadık Kulu: Barla Filmi

“Bismillâh her hayrın başıdır, biz daha önce ona başlarız.” Üstad Bediüzzaman Said Nursi

Geçtiğimiz bir hafta için de Üstad Bediüzzaman Said Nursi’yi anlatan ikinci filmi izledim. Geçtiğimiz hafta Hür Adam’ı izlemiştim. Bu akşamda Allah’ın Sadık Kulu: Barla Filmini 17 kişilik bir ekiple Ordu’da bir sinemada seyretme imkanımız oldu.

Filmlerin her ikisinde de ortak bir payda vardı. Yetersizlik!

Üstad’ın o kadar büyük bir hayatını bu kadar biyografik bir şekilde sunmak (her iki film içinde geçerli) bana göre çok yetersiz geldi. Said Nursi gibi şahsın adına yapılan filmlerin daha zengin içerikli olması gerek diye düşünüyorum.

İkinci filmin, birinci filme alternatif yapıldığını düşünmüştüm izlemeden önce. Birinci filmde ki eksikleri tamamlayıcı bir film olacağını düşünüyordum. Ancak söz konusu ikinci film birinciye göre daha yetersiz ve kalitesiz hazırlanmış. Animasyonlar bence yetersiz kalmış. Genel anlamda iyi diyebileceğimiz efektler, özele indirgendiğinde çok kalitesiz ve itici duruyor.

Bu arada sanırım animasyon filmi olan “Allah’ın Sadık Kulu: Barla”filmi bir seri şekilde olacak diye düşünüyorum. Film Üstad’ın Barla’daki hayatınında kısa bir özet geçti.

Uzun lafın kısası; Üstad’ımızın bir hayranı olarak bu filmleri yetersiz gördüm.

Ancak yine de her iki filme de emeği geçen, düşünen herkese Teşekkür ediyorum.

Bunlar Türk sineması adına anlamlı hizmetler. Elimizde o kadar çok malzeme var ki aslında, Çanakkale Zaferi, İstanbul’un Fethi, Malazgirt… onlarca, yüzlerce kahramanlık filmi çekilir. Holywood sinemasına baktığımızda adamlar yıllar önce girdikleri ve yenilgiyle kaybettikleri Irak üzerinden bile onlarca film çekiyor ve kendini dünyaya tatlı, cici göstermeye çalışıyor.

Sadece bir Malazgirt’ten bile onlarca film çıkarırız.

Gelecek on yılda inşallah Türk Sineması ve medya olarak daha anlamlı, daha güzel yerlerde olmamız dileğiyle. Bu hususta elimden gelen birşey varsa yapmaya hazırım.