0

Bayram Muhabbetleri

Bayramlar sevinçtir, huzurdur, mutluluktur.

Bayramlar sevdiklerinle birlikte zaman geçirmek, her gün gördüğün insanları dahi gördüğünde, uzun zamandır ilk kez görmüş gibi mutlu olmaktır bence.

Dünden beri bir çok akraba, komşu ziyaretinde bulundum, her ziyaretimde üzerimde farklı bir heyecan, farklı bir mutluluk vardı. Yaşlı insanların ellerini öptüğümde o insanların gözlerinde ki mutluluk görülmeye değerdi.

Bayramın en mutlu kimseleridir çocuklar ve yaşlılar. Onların sevinci her halinden bellidir. Çocukların hiç biryere sığmayan sevinçleri, hareketleri, ortalıkta güleryüzleriyle dolaşırlar. Aile büyükleri yaşlılar evin baş köşesine otururlar ve kendilerini ziyarete gelen çocuklarını, evlatlarını karşılarla. Pamuk gibi sıcacık ellerini öperken onların varlığını hissetmek huzur veriyor insana.

Daha bayramdan önce ziyaret ettiğin akrabalarımızı bile bayramda tekrar ziyaret ettiğimizde farklı seviniyor, farklı heyecanlanıyoruz. Hiç tanımadığın insanlarla bile bayramlaşmak, sanki tanıyormuş gibi “Bayramınız mübarek olsun” demek ne güzel.

Allah bizlere nice güzel bayramlar nasip eylesin. Hakikaten bayramların güzelliği bir başka, bayram muhabbetlerinin tadı, bayram şekerlerinin tadı, bayram çayının kokusu gerçekten bir başka.