0

Bilgisayarlar insanı acıktırıyor

Uluslararası Obezite Kongresi’nde bilgisayar kullanıcıların şişmanlama eğiliminin ardında hareketsizlikten başka bir sebep daha olduğu açıklandı. Ekran başında oturmak beyne yanlış sinyaller gönderiyor.

İsveç’in Stockholm şehrinde düzenlenen Uluslararası Obezite Kongresi’nde bir konuşma yapan Kopenhag Üniversitesi’nden Dr. Jean Phillipe Chaput bilgisayar karşısında uzun süre oturan kişilerin şişmanlamasının sebebinin sadece hareketsiz kalmak olmadığını iddia etti.

Daha önceleri bilgisayar kullanıcılarının şişmanlama eğiliminin hareketsiz kalma sebebiyle olduğunun zannedildiğini belirten Dr. Chaput, bu eğilimin başka bir sebebi olduğunu söyledi.

Uzun süre bilgisayar başında oturan kişilerde şişmanlama eğilimi gelişiyor

Dr. Chaput’a göre, bilgisayar ile çalışmanın yarattığı zihinsel stres kan şekeri ve açlık hormonu seviyelerini değiştirerek beyne çok fazla kalori yakıldığı sinyalinin gitmesine neden oluyor.

Teknoloji sitesi ShiftDelete.Net yer verdiği habere göre, çok fazla enerji sarf ettiğini düşünen vücut da bunu karşılamak için şeker oranı yüksek yiyeceklere ihtiyaç duyuyor.

Dr. Chaput yaptığı bir deneyde, bilgisayar ile çalışanların açık büfede, bilgisayarla çalışmayanlardan her öğünde 230 kalori daha fazla aldığını tespit ettiğini açıkladı.