0

Depremin faydasını biliyor muydunuz?

Aslında pek düşündüğünüz gibi bilimsel bir yazı yazmayacağım. Hem yazsamda uzunluğundan dolayı bir çok kimse okumaz herhalde.

Deprem tanım olarak yerkabuğu içindeki kırılmalar nedeniyle ani olarak ortaya çıkan titreşimlerin dalgalar halinde yayılarak geçtikleri ortamları ve yeryüzeyini sarsma olayına  denir.Dünyamız canlıdır arkadaşlar. Milyarlarca yıldır yaşamını sürdürüyor.

Dünyanın içi, merkezi devamlı hareket halinde, haliyle bizim bulunduğumuz kıtalarda sıvı olan dünyanın içinde yüzer konumda. İnanılmaz bir sıcaklık ve basınç var merkezde. Kıtaların hareketi dolayısıyla birbirne çarpışmalar olabiliyor. Bu çarpışmalar esnasında oluşan ani kırılmalarda gözlenebiliyor ki bu da yeryüzünü sallıyor.

Lafı fazla uzatmak istemiyorum. Dünyamızı insan vücuduna benzetirsek, depremi de vücüdumuzun olmazsa olmazı hapşırmaya benzetebiliriz. Nasıl ki hapşırdığımız rahatları, dünyada depremle kendisini rahatlatıyor. Kıtalara biriken potansiyel enerji hızla kinetik enerji dönüştürerek boşaltıyor. Eğer deprem olmasaydı, dünya patlayabilir ve yaşanamaz hale gelirdi. Nasıl ki insan hapşırmak istediği zaman hapşıramadığında patlayacak gibi olması gibi.