1

Evrim nedir? İnanıyor muyuz?

Merhaba arkadaşlar, evrim deyince akla hemen Jeoloji bilimi gelir. Bizde bu bilimle uğraştığımız için evrimle yakından ilgileniyoruz. Nedir bu evrim, ne anlama geliyor. Bir kısmımız evrime inanmıyorum, bir kısmımız ise evet evrim vardır diyor.Şimdi birazcık evrimi irdeleyelim arkadaşlar.

Evrim terimi; değişme, başkalaşma, farklılaşma, ilerleme, evolüsyon gibi, aralarında değişik nüanslar bulunan pek çok kelime, tâbir ve deyim yerine kullanılmaktadır. Kısacası değişim demektir evrim. Bu tanıma göre evrim vardır ve evrime inanıyoruz. Peki neden var evrim? Dünya yaratılalı 6 milyar yıl oldu yaklaşık. Bugün dünyamıza baktığımızda 6 milyar yıl önceki hayatta eser yok. Her zaman bir değişim içersinde canlılar. Bir zamanlar yaşayan dinazorlar artık yok mesela, yada bir kaç milyon yıl önce yaşamış deniz canlıları bugün biraz daha gelişmiş, değişmiş bir vaziyette yine deniz canlısı olarak yaşıyor.

Ancak değişimden kastımız, bir canlıdan farklı bir canlı oluşması olayı değil. Aynı canlının gelişmişidir. Yani İnsanlar maymundan geldi, atlar sinekten geldi fasfatası doğru değildir. Biz buna inanmıyoruz tabi ki.

Evrimle, evolüsyon manasında, bir canlıdan bir başka canlının tesadüfen meydana geldiği ifade ediliyorsa, böyle bir teşekkülün numunesi kainatta yoktur.