0

Dershaneler kalkacak mı?

Son günlerde yurdun her yanında olağanüsütü bir eğitim tartışması var. Hemen her yıl çok sayıda değişikliğe giden eğitim sistemi bu sefer ciddi ciddi konuşulmakta bugünlerde. Hükümetin 4+4+4 sistemini gündeme cuk diye oturtması üzerine doğmuştu ateşli tartışmalar. Muhalefet’ten tutunda da iş dünyasına kadar bir çok yerden tepki almış, ilgili ilgisiz bir çok kişi ve kurumlar yorum yapmıştı.

Eğitim sisteminin kesintili mi, kesintisiz mi, sınavlı mı, sınavsız mı olacağının tartışıldığı bugünlerde biri öyle bir açıklama yaptı ki, açıklamayı yaptığının daha ilk dakikalarında çok tepki aldı. Bu kişi Başbakanımız Tayyip Erdoğan’dı. Yurtdışı gezisi sırasında gazetecilere önemli açıklamalarda bulunan Başbakan Erdoğan, “Üniversite giriş sınavlarını ve üniversite hazırlık kurslarını ortadan kaldıracaklarını söyledi. Dershanelerin ya liseye döneceklerini ya da kapanacaklarını ifade eden Erdoğan, “Çünkü insanların ellerindeki son imkânlarını bu alanda kullanmalarını istemiyoruz.” dedi.”

Bu görüşe katılmamak mümkün değil belki ama başbakanımızın kendi ağzından böyle bir söylemi çok tepki toplar ki topladı da. Bence böyle bir söz söylememeliydi. Bu söylem dillendirmek yerine, sınavları kaldırarak dershane gereksinimi ortadan kaldırılmalı idi. Zaten o zaman herkes kendi yolunu çizerdi. Ama söylendi bi kere… Bakalım bu konu ne kadar su götürecek. Bakalım Ameraka’dan nasıl bir yanıt gelecek.  Dershaneler deyince benim aklıma ilk cemaatin (Gülen Cemaatinin) dershaneleri geliyor. Bugüne kadar Başbakanımızın şakşakçıları dershane hocaları bugün acaba ne diyecekler.

Acaba Başbakan cemaatin kalemini gerçekten kırdı mı? Kim bilir belki öyledir. Ee sen devlet içinde devletleşme yapmaya kalkışırsan Kasımpaşalı bir adam gelir ve “One Minute” der.