0

Diziler, dizi dizi yok ediyorlar …

Eski üstadlardan birisi der ki ” Asfalt üzerinde yürüyorum diye asfaltı eleştirmeyecem diye bir şey yok”  gerçekten çok hoş söylenmez bir söz.

Birazcık ülkemizde ki dizi furyasından bahsetmek ve eleştirmek istiyorum. Malesef son bir kaç yıldır çok ciddi bir dizi patlaması var televizyonlarımızda. Neredeyse her akşam 10-15 arası dizi oynuyor çeşitli televizyon kanallarında. Ve çevremde öyle insanlar tanıyorum ki, günde en az iki diziden haftada on küsür dizi izleyen gençler, çocuklar biliyorum. Üzülelerek ifade etmek istiyorum ki, malesef ülkemiz bu dizi gençliğine emnaet edilecek bir gün. İşin açıkcası diziler bizi, toplumumuzu hiç anlatmıyor. Türk kültür ve adetlerine pek uygun olduğu sayılamaz. Peki bu diziler neden bahsediyor: Şöyle bildiğim kadarıyla yazmaya çalışayım.

– Kesin bir zengin erkek ve ailesi ve fakir bir kız vardır, genç erkek fakir kıza aşık olur, aile istemez falan filan. (Klasik türk filmi hikayesi yani)

– Zengin erkeği isteyen zengin bir kız vardır, ama zengin erkek fakir kızı sever, tabi ismeyen kişilerde o fakir kıza tuzak kurarlar.

– Ya da ortada iki kadın arasında kalmış bir erkek vardır. Genelde bunlar birbirini tanırlar, kardeş falan da olabilirler.

– İşin en kötüsü de aile yapısının temelinde asla olmayacak evindeki diğer kadına sarkıntılık yapma, yan gözle bakma gibi falan rezillikler oluyor. Amcasının hanımına, üvey annesine falan sarkan bir genç modeli…

– Ya da sihirlerle çocuklarımızın beynin uyuşturan sihir filmleri

daha neler neler vardır. Ama yukarıda saydığım hiç bir şey bizim türk kültüründe yok, bizim aile modelimiz bunlara uygun değil. İşin daha da vahimi ise; bir zamanlar kadın erkek filme yanaktan yanağa öpüşse babalarımız kanalı değiştirirdi ya da bizler değiştirirdik ama şimdi en cüretkar sahnelerde dahi “ne var bunda ya” diyerek kumandayı elimize bile almaya tenezzül etmiyoruz.

Gençler, çocuklar biraz kendimize gelelim. Biraz daha seviyeli yayınlar takip edelim. Bu kervan böyle gitmez. Bizi bitirmeye çalışıyorlar, bizi dizi dizi yok ediyorlar .