0

Ey Kız kardeşim! Facebook’da resmini paylaşma!

Konuya nasıl gireceğimi bilmiyorum ama bir konu da düşüncemi paylaşmak istedim. Belki çağ dışı düşünüyormuş gibi gelebilir ilk etapta. Toplumumuzda tarihten beri kadınlarımız, kızlarımız bizim en önemli mahremimizdir. İslam’ın aile yapısında kadın mahremiyetine çok öenm verilmektedir. Ancak çağın değişmesi ile birlikte mahremiyet duygusu ortadan kalkar hale geldi. Daha 5-6 yıl öncesine kadar muhafazakar aile olarak tanımladığımız ailelerin mahremiyet kavramı Sosyal Paylaşım siteleriyle ortadan kalkar duruma geldi. Bugün Facebook’a girdiğimizde gencecik kızlarımızın boy boy fotoğraf paylaşımlarını görür durumdayız malesef. Bu kızlarımız daha 4-5 yıl öncesine kadar fotoğraf bile çektiremezken şimdi sırf facebook için her olduğu yerde boy boy kendini çekiyor ve anında facebook’da paylaşıyor.

Onlara neden böyle yapıyorsun diye sorduğumda sadece arkadaşlarım görüyor diyolar. Ama bilmiyorlarki o arkadaşları bir çok yerde facebook hesaplarını açabilirler. Sonuçta arkadaşlarınında arkadaşları var. Bu internet ortamı bazen o kadar pis birşey olabiliyor ki, zavallı muhafazakar aile kızlarımız anlayamazlar. Düşünün bugün +18 sitelerde özel Facebook profillerinden çalınmış bir süre bayan resimleri var ve bunlar çeşitli ortamlarda pazarlanıyorlar. Peki bunlar nasıl çalınıyor? Bugünkü teknoloji ile facebook’dan resim çalmak zor değil, bugün keyloger dediğimiz onlarca şifre kaydedici program var. Buradan anlatamayacağım, dudak uçuklatıcı yöntemler var ve bunu çoluk çocuk biliyor.

Ey Müslüman kız kardeşim! Senin gayet masumane bir şekilde bir koltukta boydan çektirdiğin bir fotoğraf yarın öbür gün bir internet sayfasında karşına çıkabilir. Gel profilinden şu fotoğrafları kaldır. Bu pis ortam da gencecik bedenini arkadaşına dahi olsa sergileme. Boşver sadece yazı, video paylaş…

Bu yazıyı okuyan ve profillerinden resimlerin tamamını kaldıran ya da hiç bir resim koymayan bayan kardeşlerimden Allah razı olsun diyorum. Unutmayın bu beden size emanet.

Benden söylemesi…