0

Yüksek Hızlı Tren’de yolculuk

10 Ekim Pazartesi Saat 18:00…

Yolculuk başlamak üzere, Konya Tren garından Ankara’ya gitmek üzere Yüksek hızlı tren garına geldik arkadaşımla. Eski Konya garından eser kalmamıştı. Son derece modern bir gar karşıladı bizi.

Konya garından defalarca trene binmiştim aslında ama bu kez ilk defa Yüksek Hızlı Trene binecektim. En hızlı karayolu olan YHT’ye yaklaştığımız ilk dakikalarda çok heyecanlanmıştım doğrusu. Yılardır saatte 70 km hızla defalarca yolculuk yapmıştım Kara Trenin bir üst modeliyle. Rivayete göre bu tren 253 km/sa hıza çıkacak ve Ankara’ya 1 buçuk saatte gidecek.

Saat 18:30 olduğunda tren hareket etmeye başladı, önce hız 45-50 km/sa oldu. Biraz daha gidince 110-120 km/sa’te yaklaştı hızımız. Kısa bir müddet sonra saatteki hızı 253 km’ye kadar yükseldi. ve Ankaraya 20:05 gibi vardık. Karayolu için müthiç bir hızdı. İnanın çok etkilendim ve duygulandım doğrusu, bir kaç yıl önce saatte 90 km hızla giden trenlerin hayalini bile kuramazken şimdi hızlı trende yolculuk yapıyoruz.

Allah bu hizmeti buraya getiren hükümetimizden binlerce kez razı olsun demekten başka bir çaremiz yok. Muhteşem konfor, muhteşem seyahat. Gerçekten 2011 yılının Türkiye’sine yakışır bir hizmet. Karayolu ile yaklaşık 4 saat olan Ankara-Konya yolu artık 1,5 saat.

Sanırım yeni hızlı tren çalışmaları var. Ankara-Sivas hattının inşaatı tüm hızıyla sürüyormuş.