0

Gece Bilgisayarınızı Kapatarak Ne Kadar Tasarruf Sağlayabilirsiniz?

Bugün internette gezerken ilginç bir haber gördüm. Haber şöyle; Ford şirketi, işçilerinin gece mesai bittikten sonra bilgisayarlarını kapatmayı unuttuklarını, özellikle fazla mesai uygulamalarında bu durumun daha fazla görüldüğünü tespit etmiş ve yeni bir uygulamaya geçmeye karar vermiş.

Yeni uygulama ile beraber Ford ağına bağlı tüm bilgisayarlar tek bir merkez tarafından kontrol edilen güç tasarrufu yazılımına bağlanıyor. Yazılım, kullanılmayan PC‘leri kontrol edip, güçlerini kesiyor. Bu sistemin en güzel tarafı ise; sistem, eğer açık bir dosya varsa onu kaydedip öyle sistemi kapatıyor, böylece bilgi kaybı olmuşmuyor.

Ford’un dediğine göre, bu sistemle beraber yılda 1.2 milyon Dolarlık bir tasarruf sağlamayı hedefliyorlarmış. Unutkan işçiler yüzünden bu kadar para kaybı olması inanılır gibi değil. Biz de bu haberden yola çıkıp evlerimizde gece açık unutulan PC’lerin size ne kadara mal olduğunu hesapladık.

Türkiye’de meskenler için perakende elektriğin kw başına 20 kuruş olduğunu biliyoruz. (gece kullanım tarifesi)

Ortalama bir PC’nin saatte 200 Watt güç tükettiğini varsaydık. Bu rakam değişik donanımlara göre değişecektir.

O zaman hesap basit:

20 kuruş X 0.20 Kw = 4 kuruş

1000 Watt = 1 Kw

Gece kapatılmayan PC’nin 8 saat fazladan açık kaldığını düşünürsek.

4 X 8 = 32 kuruş

32 X 30 gün = 960 kuruş yani 9.6 TL.

Siz de PC’lerinizi akşam açık bırakanlardan mısınız? Eğer işiniz yoksa PC’lerinizi kapatın. Ayda 10 TL çok büyük bir rakam değil belki ama elektrik üretiminin daha fazla karbon salımını olarak bize geri döndüğünü ve ülke ekonomisine zarar verdiğini unutmayın.

Not: Örnek PC’lerin güç tasarruf seçeneklerinin kapatılmış olduğunu farz ettik. Ayrıca, PC’ye bağlı LCD, speaker gibi diğer açık unutulmuş cihazlar da güç tüketimini artıracaktır.