0

Facebook virüslerine dikkat!

20091221Yıllardan beri virüslerle mücadele edip duruyoruz. Son yıllarda işletim sistemlerinin güçlenmesiyle virüs sektöründe gerileme yaşanırken şimdi de sosyal paylaşım siteleri virüsler ile maalesef karşı karşıyayız.

Bugün akşam saatlerinde benim de profilime virüs bulaştı. Aslında çok dikkatli bir internet kullanıcısı olmama rağmen bir anlık bir dalgınlıkla virüsle karşı karşıya kaldık. Facebook hesabımdaki arkadaş listemin tamamını etiketleyerek yayılan virüs bir anda tüm arkadaş listemde görünür duruma geldi.

Peki nasıl bulaştı?

Profilimde gezerken bir arkadaşımın “Size özel bir slayt hazırladım, sizi de ekledim” diye bir video paylaşması üzerine videoya tıkladım. Flash Player güncellenmesi gerekiyor diye 300-400 kb’lık bir güncelleme dosyası indirdi ve güncelle dedim. Videoyu seyredemediğim varken aynı link benim profilimde de paylaşılmış oldu. Bir müddet sonra hızla yayılan virüs herkesin profilini düşmüş oldu.

Emin olmadığımız linklere tıklamamak gerek!

İlk defa virüs kapmış biri olarak söylüyorum ki, lütfen emin olmadığınız facebook linklerine tıklamayın. Aksi taktirde virüs bulaşır, hatta temizleyemeyebilirsiniz.

Peki nasıl temizlenir bu virüs?

Söz konusu zararlı yazılımdan kurtulmak isteyen kullanıcılar şu adımları izlemesi gerekiyor:

– Başlat tuşuna basarak alt kısımdaki arama bölümüne regedit yazın

– Regedit’i açtıktan sonra açılan kayıt defterinden Hkey_local_machine-software > policies > google > chrome > seçeneğini takip edin.

– Burada “asdadsfclbonhleeank” gibi karmaşık isme sahip bir dosya olacaktır.

– Bu dosyayı silerek web tarayıcınızı baştan başlatın. Virüs temizlenmiş olacaktır.

Aynı konuda bir çok sorunun kendisine geldiğini belirten bilişim yazarı Buğra Ayan, eklentinin profesyonel bir şekilde çalıştığını ve Chrome’a eklendikten sonra eklentiler bölümünü de çalışamaz hale getirdiğini belirtti.

Ayan, virüsün adf.ly ile başlayan bir web sitesi üzerinden yönlendirme başına kullanıcılardan para kazanıldığını belirtirken, kullanıcıların sosyal medyada karşılaştıkları benzer sorunları kendisine de ulaştırabileceklerini dile getirdi.