0

Gençlik ve Spor Bayramı Stadyumlarda kutlanmayacak

Aman Allah’ım!
19 Mayıs Gençlik ve Spor bayramı stadyularda kutlanmayacakmış. Yoksa şeriat mı geliyor ya da laiklik elden gidiyor mu? Yoksa hükümet gizli gündemlerini mi adım adım uyguluyor? Yoksa daha bir çokşey…
Eminim yukarıda bahsettiğim bir çok düşünce şu anda Türkiye’nin %30-40’ına yakınının aklında geçiyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından İl Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderdiği yazıyla 1981 Tarihli “Ulusal ve Resmi Bayramlarda Yapılacak Törenler Yönetmeliği” gereği 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı stad törenlerinin Ankara dışındaki illerde okullarda yapılmamasını istediğini hatırlatatması üzerine gündem bir anda değişti.
Kanaatim çok doğru isabetli bir uygulama. Daha Ocak ayında İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinde bir çok öğretmen tarafından her hafta 19 Mayıs Bayramı öncesi hazırlık planlama toplantıları yapılıyor. Neredeyse ikinci dönemin tamamını meşgul eden bu bayram öncesi hazırlık hem öğretmenleri, hem öğrencileri perişan ediyor. Adı Gençlik Bayramı ama gençleri aylar öncesinden çileden çıkaran bir bayram.
Hatırlıyorum lise okuduğum yıllarda Nisan ayından itibaren hemen hergün okulda ders bitiminin ardından saatlerce 19 Mayıs provası yapıyorduk. Hele ki son yıllarda büyük stadyumlarda ki bayram kutlamaları hazılıkları tam bir işkence olsa gerek. Tribünlerde çeşitli resim ya da yazı görüntüsü oluşturmak için binlerce öğrenci görevlendiriliyor.
Yine bayram kutlamalarında yüzlerce kız çocuğumuza minik minik elbiseler giydirilerek binlerce kişinin önünde çeşitli hareketler yaptırılıyordu.
Milli Eğitim Bakanlığının yürürlülüğe koyduğu bu uygulamayı tasvip ediyorum. Artık okullarda dersler aksamayacak, 19 Mayıs Bayramı gelmeden bir kaç gün önce çeşitli hazırlıklar yapılır, günü gelince en güzel şekilde herkes okulunda kutlar. Öyle büyük curcunalara gerek yok ki yani.

Bu uygulama ile ne şeriat gelir, ne laiklik elden gider. Yerinde, isabetli bir karar olmuş, hiç korkmanıza gerek yok yani sayın Cumhuriyet şakşakçıları.