0

İşte 4+4+4’ün tüm ayrıntıları

Uygulama, 2012-2013 eğitim yılında başlayacak.

28 Şubat döneminde başlatılan 8 yıllık kesintisiz ilköğretim sistemi sona erecek, ilköğretim, “ilkokul ve ortaokul” olarak ikiye ayrılacak. Okullar arası ve bölümler arası geçiş serbest olacak ve “seçmeli ders” olanağı ile öğrenci başka okula gitmeden o okulun derslerini de görebilecek. Öğrencinin bilgisine ve yeteneğine bağlı eğitim modeli esas olacak. İsteğe bağlı olan lise eğitimi de zorunlu hale getirildi. İşte yeni sistemin getirdikleri:

İHL’LERDE DE ESNEK EĞİTİM 

İMAM hatip liselerinde ortaokullarda olduğu gibi esnek bir yapıda eğitim almaya devam edilecek. Ancak şu anda imam hatip liselerinde gösterilen dersler biraz daha sadeleştirilip öğrencilerin anlayabileceği bir şekilde müfredat hazırlanacak. Öte yandan imam hatip öğrencileri de diğer okulların derslerini alabilecek.

FEN LİSESİ GİBİ GENEL LİSELER

GENEL liseleri tercih eden öğrenci yabancı dil ağırlıklı dersler alacak. Benzer yetenekteki çocuklarla özel sınıflar açılacak. Ayrıca öğrenci, isterse, sosyal bilimler, güzel sanatlar ve imam hatiplerin derslerinin yanısıra “Kur’an” ve “Peygamber’in Hayatı” dersleri alabilecek.

YETENEK KEŞFİ İLKOKULDA OLACAK

İLKOKULDA, öğrenci için bilgi vermekten çok okuma, yazma, kavrama ve oyuna dayalı bir sistem olacak. Öğrencinin yeteneklerini keşfetmesi sağlanacak. Ortaokula geçerken yeteneklerine göre okul belirlenecek. Ortaokula geçişte sertifika verilecek. Sertifika diploma yerine geçmeyecek.

İMAM HATİP ORTAOKULU AÇILACAK

İMAM hatip ortaokullarında da esnek eğitim modeli olacak ve diğer okullarda görülen dersleri seçmeli ders olarak alabilecek. Öğrenci zorunlu olarak Arapça ve İngilizce ders görecek ve isteği doğrultusunda seçmeli ders olarak diğer yabancı dilleri de seçebilecek. Bu okullarda Kur’an-ı Kerim dersleri basitleştirilerek gösterilecek.

OKULA BAŞLAMA YAŞI 60-72 AY

YENİ yasada okula başlama yaşı 60 ay ile 72 ay aralığı olarak belirlendi. Yani 6 yaşından gün alan çocuklarla 7 yaşından gün alan çocuklar, ay farkına bakılmaksızın okula alınacak.

DAHA önce çocukların İlköğretime başlama yaşı 72-84 ay aralığındaydı.

ORTAOKULDA HAZIRLIK SINIFI

ÖĞRENCİ ortaokula geçtiğinde önüne 3 seçenek çıkacak: Genel ortaokul, Mesleki / teknik ortaokul ve imam hatip ortaokulu. Bütün ortaokullarda eğitim esnek olacak ve ilk yıl yabancı dil hazırlık okutulacak.

Eski sistemde ortaokulda seçim hakkı yoktu ve yabancı dil hazırlık sınıfları yaygın değildi. Hazırlık sınfı özel okullarda vardı.

KUR’AN VE SİYER SEÇMELİ DERS

GENEL ortaokulda İngilizce ağırlıklı eğitim verilecek. Matematik, Türkçe ve fen gibi zorunlu derslerinin yanı sıra seçmeli dersler olacak. Yasada Kur’an-ı Kerim ve Hz Peygamber’in hayatı dersleri seçmeli ders olarak belirtildi. Ancak diğer seçmeli dersler Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenecek. Öğrenciler ikinci bir yabancı dili de seçebilecek.

FARK DERSİNİ VER GEÇİŞ YAP 

YENİ modelle birlikte mesleki ve teknik ortaokullar tekrar açılacak. Bu ortaokullarında da eğitim modeli esnek bir yapıda olacak. Ortaokullarda öğrenci pratikten çok kitap üzerinde eğitim alacak. Öğrenci veya veli isteği doğrultusunda kısa programla fark derslerini vererek ortaokullar arası geçiş yapabilecek. Bu diğer ortaokullarda da geçerli olacak.

4 FARKLI LİSE SEÇENEĞİ OLACAK

İKİNCİ 4 olan ortaokul bittikten sonra öğrenciye yine diploma yerine hangi alanda eğitimini bitirdi ise sertifika verilecek. Öğrencinin lisede karşısına 4 farklı lise seçeneği çıkacak. Ancak öğrenci ortaokuldaki devamı olan liseyi değil de diğer okulları tercih edebilecek.

MESLEK LİSESİNE STAJ İMKANI

Mesleki/teknik liselerde de seçmeli ders ve yatay geçiş imkanı olacak. Öğrenci de seçmeli ders olarak “Kur’an” ve “Peygamber’in Hayatı” derslerini alabilmesinin yanı sıra fen liselerinde gösterilen dersler veya yabancı dil seçenekleriyle eğitim alabilecek. Öğrenci bölümüyle ilgili çıraklık eğitimi almak isterse 1 yıl okuduktan sonra staj eğitimi alabilecek.

İKİNCİ 4’TE AÇIK ÖĞRETİM ŞANSI 

ÖZÜRLÜLER gibi dezavantajlı gruplar ile üstün zekalıların da içinde bulunduğu kişiler açık öğretimden yararlanabilecek. Kimlerin açıköğretime gidebileceğine Bakanlar Kurulu karar verecek. Bu öğrencilerin sayısı örgün eğitim alacak öğrencilerin sayısının yüzde 1’ini geçmeyecek.

DİPLOMA 12 YIL SONUNDA

DİPLOMA 12 yılın sonunda verilecek ve tek diploma olacak. Öte yandan öğrencinin 4 yıl veya 8 yıl okumasının bir anlamı olmayacak ve öğrenci okulu yarıda bıraktığı takdirde eğitimsiz sayılacak. Ancak ortaokulu tamamlayanlara ilköğretim sertifikası verilecek.

KATSAYI İZİ YASAYLA SİLİNDİ

Meslek liselerine üniversite giriş sınavlarında uygulanan katsayı yasayla birlikte tamamen kaldırıldı. Meslek lisesi kökenli adaylara kendi alanlarına ilişkin tercih yaptıkları durumunda eklenen artı puanın katsayısı da kaldırıldı. Üniversiteye yerleştirme puanlarının hesaplanmasında adayların ortaöğretim başarıları da dikkate alınacak.

ÜNİVERSİTE İSİMLERİ DEĞİŞTİ

Rize Üniversitesi’nin adı ‘’Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’’, Kayseri Erciyes Üniversitesi’nin adı ‘’Abdullah Gül Üniversitesi’’, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi’nin adı ‘’Bülent Ecevit Üniversitesi’’, Konya Üniversitesi’nin adı ‘’Necmettin Erbakan Üniversitesi’’ şeklinde değiştirildi.

FATİH’TE KİK HÜKÜMLERİ YOK

Eğitimde Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi (FATİH) Projesi kapsamında, Milli Eğitim Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından 2015 yılı sonuna kadar yapılacak mal ve hizmet alımları ile yapım işleri, Kamu İhale Kanunu hükümlerine tabi olmayacak.

İHL’LİLERE ÖĞRETMENLİK YOLU

Milli Eğitim Bakanlığı “Kur’an-ı Kerim” ve “Hz. Muhammed’in Hayatı” derslerinde eğitim verecek olan öğretmenleri bulmak için çalışmalara başladı. İlahiyat veya imam hatip okullarında eğitim almış ve üniversitelerde başka bölümlerde okumuş olan kişilere pedagojik formasyon ve hizmet içi eğitim verilerek öğretmen olarak atanma imkanı getirilecek.

SBS YERİNE OLGUNLAŞMA SINAVI

Başbakan Erdoğan’ın üniversiteye giriş sınavları ve dershanelerin kaldırılması yönündeki açıklamaları üzerine çalışmalara başlandı. Ayrıca Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ömer Dinçer de öğrenciyi seçmeye dayalı sınavlar olan SBS ve üniversiteye giriş sınavlarını kaldırılacağını bunların yerine olgunlaştırma sınavı geleceğini söylemişti.

SEÇMELİ KÜRTÇE DERS OLABİLİR 

Yeni eğitim sistemiyle birlikte isteğe göre okullarda İngilizce, Almanca, Fransızca dillerinin yanı sıra Kürtçe eğitim de verilebilecek. Okullarda İslam dininin yanı sıra isteğe göre Hristiyanlık, Muse-vilik, Alevilik ve Süryanilik gibi din ve mezheplerde de eğitim verilebilecek.