1

Kıta ikiye bölünüyor !

Bilindiği üzere 4,5 milyar yıl önce dünyada ilk oluşumlar başlamıştır.  Oluştuğu günden bu yana dünyada hareketlilik hiç bitmedi. Dağlar, okyanuslar hep bu süreçte oluşt. Geçtiğimiz günlerde Afrika’daki Etiyopya da gözlenene bir olay dünyanın hala hareketliliğini ispatlamaktadır.

Etiyopya’nın Afar bölgesinde giderek açılan 60 kilometre uzunluğundaki yarık, 10 milyon yıl sonra yeni bir okyanusa dönüşebilir. Şu anda ortalama 150 km uzunluğunda, 8 metre genişliğinde olan yarık son bir kaç yıldır ciddi bir şekilde açılmıştır. Normalde bu tarz faaliyetler jeolojik olarak gözle görülemeyecek kadar yavaş ve uzun yıllarda olmaktadır. Encak Etiyopyada ki bu hareketliliğin durumu biraz farklı.

Yerin altından güç alan bu bölünmenin 10 milyon yıl içinde Doğu Afrika’yı kıtanın geri kalanından kopartacağı ve bölünen mevkide yeni bir okyanusun doğacağı düşünülüyor.

Araştırmacılar, Afar’da gerçekleştirdikleri incelemelerin deprem ve yanardağ patlamaları konusunda da kendilerine yeni bulgular sunmasını bekliyor.

Yeni doğan okyanusa ilişkin bilgiler, İngiltere’de bilimi desteklemek ve halka tanıtmak için kurulmuş olan Royal Society’de yaz etkinlikleri çerçevesinde açıklandı.