0

Kuran’de geçen her kelimenin isim olarak kullanılmaması! açıklaması üzerine

Bugünler de Samsun Müftüsü Yard. Doç. Dr. Hayrettin ÖZTÜRK’ün yaptığı açıklamalar gündeme oturdu. Sayın ÖZTÜRK’e göre Kuran-ı Kerim’de geçen her kelimenin çocuklarımıza isim olarak vermememiz gerektiğini anlatan bir açıklama idi. Mesela açıklamanın bir kısmı şöyle…

“Bir Müslüman çocuğuna isim verirken dikkatli davranmalı. Kur’an-i Kerim’de geçen her kelimeyi çocuklar için isim olarak kullanmamalıyız. Yaygın olarak kullandığımız bazı isimler, sakıncalılar listesine girdi.

Samsun Müftüsü Hayrettin Öztürk, ”Aileler çocuklarına Kur’an’dan isim koymak isterken ismin anlamına çok dikkat etmeliler. Mesela Sanem ismi çocuğa verilmemeli, Sanem, put demektir. Aleyna sıkça duyduğumuz bir isim ama anlamı üstümüze bela, sıkıntı demektir” dedi.”

Konunun basında fazla yer verilmesinin ardından Diyanet İşleri Başkanı Mehmet GÖRMEZ Samsun Müftüsü ÖZTÜRK’ü eleştiren bir dille açıklama yaptığı. GÖRMEZ, yaptığı açıklamada…Samsun Müftüsünün açıklamalarının yanlış yorumlanmasını umduğunu, söz konusu müftünün sakıncalı bulduğu isimlerin topluma mal olduğunu ve böyle bir şeyi düşünmenin bile yanlış olduğunu… dile getirdi.

Orta da sakıncalı olan birşey varsa, olmaması gereken, mekruh olan birşey varsa bu konuda derhal tedbir almalıyız. Yıllardır, asırlardır toplum kullanıyor diye, söz konusu isimlerin arkasında tarih var diye bu isimleri tekrar tekrar kullanmanın dinen ve mantıken uygun olamayacağı kanaatindeyim. Sayın Hayrettin ÖZTÜRK’ün açıklamalarına son derece hak veriyorum ve Sayın Diyanet İşleri Genel Başkanımıza yaptığı açıklamadan dolayı katılmıyorum.

Yani topluma mâl oldu diye çocuklarımıza put anlamına gelen Sanem, Bela üzüntü anlamına gelen Aleyna, yalancı anlamına gelen Kezban, Allah’ın gazanına uğrayan sahte cennet anlamına gelen İrem isimleri neden koyalım ki?

Artık çocuklarımıza isim koyarken daha dikkatli olmak, bir bilene danışmak ve anlamından emin olduğumuz isimleri çocuklarımıza vermek gerek diye düşünüyorum.