0

Kuşluhan’da Kültür Evi

                Cumartesi günü Bulancak’ta Eğitim-Bir-Sen’in düzenlediği bir Hamsi Şöleni etkinliği programı sebebiyle Kuşluhan Köyünde yapılan Kuşluhan Yöresel Ürünler Müze evini ziyaret etme fırsatı buldum. Daha önce inşaat aşamasında iken bir kez daha ziyaret etme fırsatı bulmuştum ancak tamamlandıktan sonra hiç gelmemiştim.

                Bulancak’ta olması gereken bir hizmet…

                Bulancak Kaymakamlığı, Bulancak Halk Eğitimi Merkezi ve Bulancak Belediyesi öncülüğünde Kuşluhan Köyü Muhtarlığı ve halkının ciddi katkısı ile yapılmış Kuşluhan Köyü Yöresel Ürünler Kültür Evi bölge insanının ve ilçemize dışarıdan gelen gurbetçi ve misafirlerin uğrak yeri haline gelebilir.  Bulancak merkez’den Bektaş Yaylasına giden istikametten 5-6 km yukarıda doğa ile iç içe bulunan Kuşluhan Köy evinde Bulancak Kültür Müzesi, Köylü vatandaşların yaptığı yöresel ürünler, Bulancak hatırası olan el emeği-göz nuru ürünler yer almaktadır.

                Özellikle hafta sonları serpme köy kahvaltısı yapan köylü vatandaşlar çok cüzi ücretlerle vatandaşları Kuşluhan Köy evinde ağırlıyor.

                Geçmişimize köprü

                Eğer 30 yaş ve üzerinde iseniz ziyaret ettiğinizde mutlaka geçmişinizi hatırlayacaksınız. Dede ve ninelerimiz ile çocukluğunuz döneminde gördüğünüz araç ve gereçleri görebileceksiniz. Müze gezintisinden sonra ister kahvaltı yapar isterseniz de köy ürünleri tereyağı, köy yumurtası köy ekmeği vb yiyecekler de alarak şehre inebilirsiniz.

                Hafta sonu sevdiklerinizle güzel bir kahvaltı yeri

                Özellikle kış aylarında yayla yollarının kapalı olması sebebiyle yaylalara çıkamıyoruz. Bazen şöyle temiz bir hava olsada bir kahvaltı yapsak değimiz zamanlar oluyor. İşte tam bu nokta da şehir merkezinin dışında, doğa ile iç içe olan Kuşluhan Köyü Yöresel Ürünler ve Kültür Evi’nde güzel bir zaman geçirebilirsiniz. Yapılacak, tamamlanması gereken işleri var ancak oradaki güler yüzlü ve samimi insanlar eksikleri kapatıyor ve sizler nezih bir ortam sunuyor.

                Bu duygu ve düşünceyle böyle bir hizmeti Bulancak’a kazandıran yetkilileri tekrar yürekten kutluyor, tarihimizi, geleneklerimizi tekrar hayata geçiren bu projeyi sonuna kadar destekliyorum. Artık şehir dışından gelen misafirlerimizi gönül rahatlığıyla götürebileceğimiz ortamlara bir yenisi daha eklenmiş oldu.

                Şimdiden Bulancak Turizmine hayırlı olmasını temenni ediyorum.