0

Midye yersiniz, Peki ya Salyangoz?

Sahil kentlerinde oturan arkadaşlarımız bilirler midyeyi, genellikle deniz kenarlarında gençlerin, çocukların vazgeçilmez et yiyeceğidir midye. Genelde deniz içerisinde yürürken ayaklarımızı kesesen o canlılar işte midyedir. Artık son zamanlarda midyeler kilo işi de satılmaya başladı, küçücük bir lezzet deposu olarak bilinir.

Şahsen ben midyeyi sevmem ve hiç de tatmadım, Midye sever misin diye sorduğum kişilerde genelde midyeyi seviyorlar. Midyeyi seven kişilere ikinci bir soru yöneltirim genelde, peki ya Salyangozu sever misin? Halk arasında “Sülük” olarakda bilinirler. Herkes bir ‘ııggg’ , ‘ya git o yenir mi hiç’ gibi tepkiler alıyoruz.

Ama o insanlar bilmiyorlar ki; Midye ve Salyangoz aynı aileden gelirler, ve ikiside milyonlarca yıl önceden beri varlar. Midye; latince de ‘Bivalvia’ sınıfı olarak bilininen  ‘Mytilus‘ cinsi olarak, salyangoz  iseGastropoda‘ sınıfı “Helix” cinsi olarak bilinir. İkisinin de Filumu MOLLUSCA olarak bilinir.

Buradan duyurmak istiyorum arkadaşlar, eğer midye seviyorsanız salyangozu da tatmalısınız bence. Emin olun tad farkı yok, hatta Helix olarak bildiğimiz salyangoz midyeye göre daha gelişmiş bir canlıdır. Emin ol lezzetine bayılacaksınız.