0

Numara taşımada bir devrim daha !

Nuımara taşıma olayı ülkemize geleli daha iki yıl oldu. Bu süreç içerisinde milyonlarca abone numarasını oradan oraya taşıdı. Ancak bir eksik var diyorduk hep, numaralarla birlikte içinde ki kontörler yani yeni isimle TL’lerde taşınmalıydı. Sırf  TL’ler boşa gitmesin diye TL’leri kullanmak için zorluyorduk kendimizi, kimi zamanda havaya savuruyorduk adeta. BTK yani Bilişim Teknojileri Kurumunun bugünlerde aldığı karar neticesinde;  eski operatörlerinde konuşma ücreti kalan abonelerin kalan hesabını tahsil etmesini de kapsayan bir dizi karar aldı. Ön ödemeli (faturasız) abonelerin lehine değerlendirilen kararlar 1 Ekim‘den itibaren yürürlüğe girdi.

Karara göre, numarasını başka bir operatöre taşıyan ya da iptal eden ön ödemeli abone, hattında kalan konuşma ücretini eski abonesinden 3 ay içinde isteyebilecek. Operatör de 15 gün içinde ödeme yapacak. Örneğin hattına 60 liralık konuşma süresi ekleyen abone, bu sürenin 25 liralık kısmını kullandı ve ardından da numarasını başka bir operatöre taşıdı.

Bu durumda eski hattında (operatörde) 35 liralık konuşma süresi kalıyordu. Yeni düzenleme kalan 35 dakika, abonenin 3 aylık süre içinde talep etmesi halinde, 15 gün içinde aboneye eski operatörü tarafından ödenecek.