0

Pil atıkları ve Kutuları

Atık pillerin zararlı olduğunu az çok hepimiz öğrendik. Ben radyasyon yaydıkları için zararlı olduklarını düşünüyordum. Biraz araştırdım. Mesele daha da derin. Organik çöplerle birlikte atılan piller toprağa karışıyor. İçeriğindeki zararlı maddeler(kurşun,çinko asitleri,civa,nikel v.s.) bitkiler ve hayvanlar yoluyla insan vücuduna giriyor. Sakat doğumlara,kansere,kısırlığa sebep oluyor!(muş).


”Tamam çöpe atmamalıyız anladım da,peki nereye atacağız?” diye söylenip duruyordum.”Bim mağazalarında kutular var” dediler.Hemen pilleri biriktirmeye başladım.Geçen hafta da ilk stoğumu kutuya boşalttım:)
Çöpe pil atarken yaşadığım iç burkuntusundan kurtulmuş oldum.Şimdi tanıdığım-ulaşabildiğim herkesi atık piller konusunda uyarmak kaldı geriye.Bunu kendime vazife edindim.Bir kişi üzerinde bile etkili olabilirsem kardır diye düşünüyorum.

Anladığım kadarı ile burada toplanan piller geri dönüşüme gidiyor.Ayrıca; BİM,TANSAS,MİGROS,ŞOK ve ARAS KARGO noktalarında da bu kutulardan varmış diye webde okudum.