0

Sahabenin peygamber sevgisi

Ramazan geceleri, sahur, oruç, iftar, teravih.. farklı, özel, bir başka huzur veriyor insana

Ramazan gecelerinde Peygamber Efendimiz SAV’in Ramazanlarını merak edince çok heyecan verici hakikatlere kavuşuyoruz.

Gelin bir yolculuğa çıkalım.

Peygamber Efendimiz Medine’de ve aylardan Ramazan ayı, mübarek mescidi ile evi yan yana. Bütün sahabeler her namazda, her sahurda yeni bir ayet vahiy olacak mı diye heyecandan duramıyor? Çünkü bir sonra ki namazda yeni bir ayet gelebilir. Sahabe öyle meraklı ki, öyle heyecanlı ki ayeti duyar duymaz hayatına uygulama yarışı içinde. Yine böyle bir zaman diliminde Hucurat Suresi’nin ikinci ayeti nazil oluyor..

“Ey iman edenler! Seslerinizi peygamberin sesinden daha fazla yükseltmeyin, birbirinize bağırdığınız gibi ona bağırmayın; sonra farkında olmadan amelleriniz boşa gider. “

Hucurat Suresi 2. ayet

Bu ayet nazil olduktan zaman sonra Peygamber Efendimiz bir sahabenin namaza gelmediğini fark ediyor. Efendimiz SAV öyle bir imam ki cemaatin önüne geçtiğinde cemaatte kim var, kim yok hepsini fark ediyor. Bu sahabenin yokluğunu fark edince komşusuna soruyor. Sabit bin Kays nerede? Komşusu “Efendimiz siz Hucurat Suresinin ikinci ayetini okuyunca “Ey iman edenler! Seslerinizi peygamberin sesinden daha fazla yükseltmeyin, birbirinize bağırdığınız gibi ona bağırmayın; sonra farkında olmadan amelleriniz boşa gider. ” ayetinin kendi üzerine geldiğini sandı, sesini sizden fazla yükselttiği için üzüldü ve amellerim boşa gitmesin diye evine sığındı, size olan saygısından ve edebinden de sizin bulunduğunuz ortama girmekten imtina ediyor” deyince Efendimiz (SAV) tebessümlü bir ifadeyle hemen Sabit bin Kays’ı çağırın buraya gelsin diyor.

Sabit bin Kays, sahabenin ayete olan düşkünlüğü, ayete olan hassasiyetini iyi düşünmek lazım. Kays, gür sesiyle Peygamberimiz in (SAV)’in hatibi Peygamber aşığı bir sahabe.

Sabit bin Kays utangaç bir ifadeyle Efendimiz’in huzuruna çıkıyor ve Efendimiz SAV’in yüzünde bir tebessüm. Efendimiz O’nu takdir ediyor, taltif ediyor. “Sen o değilsin, sen o değilsin Ya Kays, o ayette söylenenler başka” diyor ve O’na müjdeler veriyor ve cennetle müjdeliyor.

Belki de bu duruşu sayesinde Efendimiz SAV Sabit bin Kays’ı Allah’ın izni ile cennetle müjdeliyor. Peki ya bizler? Aynı ayetlerin muhatapları olarak hangi ayetleri üzerimize alıyoruz. Kur’an’da hangi ayetler bizleri böyle heyecanlandırıyor, duyar duymaz eyleme dönüştürüyor.

Rabbim bizleri Kur’an-ı anlayan kullarından eylesin. Rabbim bizleri “kullarım” dediği kullarından eylesin.

29.03.2023

Ubeydullah GÖKTEKİN

Hep Düşünür Bazen Yazar