0

Sohbet ettiklerimizin ortalaması kadarız!

Bir söz vardır “Sohbet ettiklerimizin kalitesi kadarız.” diye.

Hayatımız boyunca çok sayıda insanla tanışır, etkileşim kurarız. İletişim kurduklarımız oluşturur aslında davranışlarımızı ve bir süre sonra davranışlarımız karakterimize dönüşür.

Önemlidir sohbet ettiklerimiz. Yaşam kalitemiz, sohbet ettiklerimizin ortalaması kadardır. Hz. Mevlana’nın da dediği gibi “Bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim.” Arkadaşlarımız bizim kimliğimizdir. Hayatımız, kimliğimizi oluşturma, geliştirme ve koruma mücadelesi ile akıp gidiyor. Şöyle bir düşünelim kimlerle sohbet ediyoruz, kimlerle etkileşim halindeyiz, iletişim halinde olduklarımızla sohbetlerimizin içeriği ne? Ne konuşuyoruz, neyi yaşıyoruz, harcadığımız zamanı kime harcıyoruz? Bu soruların cevaplarını vermek çok önemli.

Mesela en son ne zaman içeriği ‘Allah’ olan sohbet yaptık? En son hangi arkadaşımızla Allah’ı konuştuk. Ya da en son hangi ortamda Allah’ın razı olacağı bir çalışmayı gerçekleştirdik. Veya en son hangi arkadaşımızla ‘Haydi ezan okundu, kalk bir namaz kılalım’ diyerek hayra davet ettik. Yahut en son hangi arkadaşımız bizi böyle davet etti, Allah’ı anlattı. Sahiden Allah’ı hatırlatan kaç arkadaşımız var?

‘Daha çok genciz, hayatın baharındayız, şimdi bunları mı düşüneceğiz’ derseniz? Tabi ki de yanlış demiş olursunuz. Tam olarak da şu zamanda insan kendini inşa ve ihya etmeli.

Gelin konuştuklarımızı bir gözden geçirelim, sosyal medya dahil tüm ortamlarda Allah için olan sohbet halkalarının bir parçası olmaya gayret edelim. Her sohbette karşılıklı bir bilgi aktarımı vardır. Hangi bilginin kimden kime geçtiği, buradan bizim ne kazandığımız çok önemlidir.

Peygamber Efendimiz (SAV) “İki günü eşit olan insan ziyandadır..” diyor.

Ziyanda olmamak adına sohbet ettiklerimizle kendimize yeni değerler katmalıyız. Hırs ancak iki konuda kabul edilebilir. İlim ve davet noktasında..

Her müslüman davetin muhatabıdır ve Allah’a davet etmekle sorumludur.

Sohbet ettiklerimize bir ölçü koyalım, hayatımıza değer katanlarla sohbet edelim. Bizi yoran, bizi tüketen, bizden götürenlerden uzak duralım. Gün içerisinde kullandığımız ve kullanacağımız kelimelerin kalitesi ancak kaliteli iletişimlerle artacaktır. Arttıkça dolacak, doldukça taşacaktır insan. Zira insan, Allah’ın yeryüzündeki halifesidir. Burada halifeden kasıt Allah’ın yeryüzündeki emir ve yasaklarını uygulayan kimsedir. Şüphesiz Allah nurunu tamamlayacaktır ancak biz bunun neresinde olacağız? Buna bir araç mı olacağız, yoksa dışarıda mı kalacağız? İşte bütün bu soruların cevabı sohbet ettiklerimizin kalitesini arttırmakla olacaktır.

Hasretle, vuslat’ın aralığında olan sevda yolcularına selam olsun.

07.07.2022

Hep Düşünür Bazen Yazar