0

Günün ilk heyecanı, Sabah Namazı

Sabah namazı, dün defterini kapatan bugün defterini açan, yaşamın devam ettiğinin şahitliğidir.

Nefes almanın devamıdır. Güneş doğmadan, günün sınavı başlamadan önce alınan ilk yoklamada “Rabbim, sendeyim, seninleyim, bana bugün de nefes verdiğin için teşekkür ederim” demenin vücut bulmuş halidir.

Güneşin, insanın üzerine doğmamasıdır. Vakitlerin en güzelinin içinde gizlenmiş gizli bir hazinedir. Daveti muhatap alanların kalktığı, en sırlı vakittir.

Sabah Namazı, insanın içini kıpır kıpır eden, masumiyetin, temizliğin en güzel an’ıdır. Günün başında ruhun, vaktin sevdası ile şarj olarak güne başlamasıdır.

Tüm vakitlerin başı, tüm vakitlerin en özeli, içerisinde sırlar barındıran eşsiz vakit. Herkesin uyuduğu zaman diliminde sadece ‘kabul edilenlerin’ uyandığı, taleplerini dile getirdiği cennet biletli buluşmadır.

Allah’ın rızasını isteyen, iddiasını, uykusunu bölerek ispatlayanların vaktidir. Uykunun içinde sevgiliyle buluşmanın adıdır Sabah Namazı..

Sevgilinin huzurunda baş eğmektir, alnın, gecenin nuru ile buluşması, kalbin, Allah’a dokunmasıdır…

Sabah namazı, karanlığı aydınlatan sonsuzluk nurudur..

Sevdalısının gözüne uyku girmemesidir,

Sevgili ile buluşmanın heyecanını yaşamak, O’na sarılmaktır Sabah Namazı..

En güzel kıyafetleri giymek yerine olduğu gibi O’nun huzuruna çıkmaktır. İstemeyi verenden, en güzel saatte ‘vuslata kavuşmayı’ istemektir. İstemenin en samimi anı, vermeye en müsait zamandır Sabah Namazı..

Sabah Namazı sevdadır, kimseye derdini anlatamayacağını düşündüğünde, gecenin bir yarısı “bizi düştüğümüz aralıktan kurtaracak Rabbimizden istemenin adıdır..”

İstemenin samimiyetinin ispatlandığı şahitli zamandır. Tüm meleklerin, insanın ‘ol’maya’ talip olmasını istemenin adıdır.

Sabah Namazı, sır’dır, sırrın, vaktin içinde gizlenmiş halidir.

Sabah Namazı, darlığın aralığından var’lığa kapı aralamaktır..

13.07.2022

Hep Düşünür Bazen Yazar