0

Sosyal Medyada Bir Günün Daha Sınavını Geçemedik

 

                Bir anneler gününü daha geride bıraktık.  Sosyal medya üzerinden adeta anneler günü mesajları yağdı.  Ama günün en anlamlı anneler günü fotoğrafı “Anneler gününde annesinin etrafını sosyal medyada paylaşım yapmak için selfi (öz çekim) çeken saran çocuklar ve  ertesi gün ise yalnız kalan bir anne” mesajı veren fotoğraftı.

                Özellikle yaşıtlarım ve benden büyüklerin Anneler günü mesajlarını sosyal medya üzerinden duyurması da ayrıca manidar. Benim annem dahil bir çok kişinin annesi sosyal medya kullanmıyor. Çok kötü bir alışkanlığımız var toplum olarak bir çoğumuz yüzyüze yapmadığımız/yapamadığımız kutlama ve tebrikleri sosyal medyada yapıyoruz. Bunun sosyal medyadan yapılmasını elbette eleştirmiyorum, hakkımız yok ancak bunu sadece orada yapılmasını etik bulmuyorum.

                Kandil ve önemli günler “Sosyal Medya Günü” olmuş

                Konu Anneler Gününden açılmışken bir konuya daha değinmeden geçemeyeceğim. Hani şu evimizde kutlamadığımız ama whatsapp,  facebook, instagram gibi sosyal medya kanalları üzerinden yüzlerce,  binlerce kişiye attığımız mesaj geceleri var.  Gerçekten de öyle bir ilginç duruma geldik ki evimizde ailemizin,  eşimizin, çocuklarımızın (belki de anneler gününde annelerimizin)  kandil ve önemli günlerinde günlerini yüzyüze kutlamıyor,  anmıyor,  hatırlamıyoruz.  Durumu böyle olmayanlara elbette bir sözüm yok ve ayrıca tebrik ediyorum. 

                Hepimizin başına gelmiştir önemli bir gecede (kandil)  evimizde otururken gelen telefona “Oo kardeşim/arkadaşım Seninde gecen/kandilin/günün mübarek olsun,  hayırlı kandiller” der ve telefonu kapatırız ve sonra elimizde tv kumandası ya da cep telefonu ile evdekilerden hiç haberimiz yokmuşcasına kaldığımız yerden devam ederiz. Bir çoğunun evet doğru söylüyorsun dediğini duyar gibiyim.

                Biz bu hale neden ve nasıl geldik.

                Hani dedik ya ah bu sosyal medya!  Whatsapp,  Facebook,  twitter ve dahası…  Her gün yüzlerce,  binlerce paylaşım yaptığımız yer.  Evimizde,  arkadaş toplantılarında sosyalleşmek uğruna sosyalleşemediğimiz yer sosyal medya!  Tabi ki sosyal medyanın zararları kadar yararları da var.  Mesela  Bu yazıyı bile size sosyal medyadan ulaştırmam gibi. Bütün sorunumuz aslında bu mecrada tam gerçek olamamamız. Gerçekte selam vermediğimiz kişilerle burada arkadaş olmak, gerçekte evimizde kutlamadığımız gün ve geceleri burada kutlamak…

               Mesela; Kandiller, sadece whatsapp ve facebook gibi mecralarda kutlanılan,  hatırlanılan değil,  gerçekte aile ve arkadaş ortamlarında kutlanılan,  anılan,  istişare yapılan yerlerde de olmalı. En azından önemli gün ve gecelerde gecenin atmosferine uygun hareket etmeli ve o geceyi duygusal olarak yaşamalıyız. Bizi kendisine köle eden sosyal medya ve televizyondan o gün ve gecelerde biraz uzaklaşıp o geceyi yaşamalı, yaşatmalıyız.

               Ee ne demiştik yazımızın başında,  Anneler gününde annesinin etrafını sosyal medyada paylaşım yapmak için selfi (öz çekim) çekmek için saran çocuklar,  ertesi gün annesini yalnız bırakıyorsa kandilimiz ve önemli günümüz sadece sosyal medyada kalır ve evlatlıkta, arkadaşlıkla sınıfta kalmış oluyoruz.

                Ve sanki biz her gün sınıfta kalıyoruz…

               

                Vesselam…