0

Ülkemin doğusuna ayak basmaya çekinenler…

Geçtiğimiz gün kardeşimin okulu sebebiyle Ağrı’ya gittim. Ağrı seyahatimden önce yanıma kafa dengi bir arkadaş bulmak için hafızamda ki isimleri değerlendirdim. Önceliğim yaklaşık 600 km’lik Bulancak-Ağrı yolunda bana şoförlük olarak da yardımcı olacak bir arkadaştı. Arkadaş annesine danışınca,  annenin bana sunduğu bahaneyi duyunca çok üzüldüm. Ağrı doğu olduğu için koktuğunu, oğlunu göndermek istemediğini ifade etti.  Kardeşim’in bir yıl boyunca Ağrı’da okuduğunu, bir yıl içerisinde defalarca kez çoğu zaman tek gidip geldiğini düşündüm bir an…

Sonuç itibariyle önceki gece çıktığım Ağrı seyahatimi bu sabah itibari ile bitirdim. Gidişli dönüşlü yaklaşık 1200 km yolu tek şoför olarak Eniştem’i de yanıma alıp gittim ve geldim. Hemde paşalar gibi… Gururla gittim geldim… Böylelikle Trabzon’dan doğuya gidemeyecek , oğlunu oralara gönderemeyecek kadar endişeli bir ailenin canı çok kıymetli olan oğlunu da muhtaç olmamış oldum.

Sağda solda bayrak bizim, vatan bizim ayakları yapmaya hiç gerek yok. Bu ülke yöneticilerine terör yönetimi ile ilgili akıllar vermeye gerek yok, televizyonda şehit haberleri duyduğunuz zaman ağlamanıza gerek yok. Emin olun bu ülkenin yöneticileri de, evlatlarını vatan uğruna şehit veren ailelerin yüreklerinin zerresi… Hepsi bir günlük bir ayak basmanın bile korkusunu yaşadığınız müddetçe bu ülkede o çok korktuğunuz terör problemi çözülemez, çözülmeyecektir.

Ülkemin doğusu çok güzel, vatanımızın her karış toprağı cennet gibi. Rabbim memleketimizin her yerine ayrı ayrı güzellikler vermiş. Ay yıldızlı bayrağımızın dalgalandığı her şehir bizimdir ve istediğimiz zamanda alnımızın akıyla gideriz ve bundan en ufak bir endişe duymayız.

Size tavsiyem yaşamınız boyunca en az birkere ülkemin doğusunu ve güneydoğusunu gezin, ben gezdim ve harika… Ve o topraklara ayak basma cesaretini taşıyıncaya kadar o topraklar üzerinde bir hak iddia etmeyin…

Komik oluyor…

“Sizin korkudan basamadığınız topraklara, gün gelir korktuklarınız hakim olur.” (U.G)