0

Ramazan ayınızı tebrik ederim!

ve geldi çattı mübarek Ramazan Ayı,

Bu akşamdan itibaren tüm dünyada müslümanlar teravih namazı ile Mübarek Ramazan ayını karşılacak. Bu gece yarısı müslümanlar sahura kalkacak. Bazı ülkelerde 8-10 saat oruç tutulacakken, bazı üllerde 20 saate kadar oruç tutulacak. Bu sıcak günlerde ülkemizde ortalama 15-16 saat oruç tutacağız. Yaz mevsiminin sıcaklığı ve bazı bölgelerimizde çiftçilik sezonuna denk gelen Ramazan ayı bu sene biraz daha bizler için zorluklarla geçecek gibi. Ancak Yüce Allah bunun sabrını vereceğini ümid ediyoruz.

Dinimizde sevabı belirlenmeyen, ne kadar ne yapıldığında ne kadar sevap alınacağı bilinmeyen en önemli ibadet oruçtur. Rabbim herkesin orucuna farklı bir sevap verebilir. Uzun ve sıcak yaz günlerde oruç tutan bir müslümanla, kısa kış günlerinde oruç tutan bir müslümanın sevap dereceleri eminim farklıdır. Ya da dağ başında oturan bir müslümanlar, günahlarla dolu bir şehirde günah işlememek adına ağzıyla, gözüyle de oruç tutan bir müslümanın sevap dereceleri mutlaka farklıdır.

Evet Sevgili arkadaşlar, mübarek Ramazan ayının kıymetini bilelim ve bu ayda gözlerimize oruç tutturarak haram bakmayalım, kulaklarımıza oruç tutturarak haram işitmeyelim ki sevaplarımız daha da fazla artsın.

Bu vesile ile başı rahmet olan, ortası mağfiret olan, sonu da cehennem azabından kurtulmaya vesile olan Mübarek Ramazan-ı Şerifinizi en içten dileklerimle kutlar, tüm sevenlerime, sevdiklerime ve ümmet-i Muhammed’e hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ederim